متن خبر

برای کودکان بسازیم وحدت آثاری با موضوع

برای کودکان بسازیم وحدت آثاری با موضوع

اخبار سینمای ایران    برای کودکان بسازیم وحدت آثاری با موضوع
شناسهٔ خبر: 60222 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

به گزارش سینماپرس، حجت‌الله سیفی هنرمند پیش‌کسوت به مناسبت فرارسیدن میلاد رسول اکرم(ص) و هفته وحدت در پاسخ به اینکه چگونه می‌توان از ظرفیت‌های هنر برای ایجاد وحدت و همبستگی در جامعه استفاده کرد، بیان کرد: هنر ابزاری برای انجام هرکاریاستو این موضوع بستگی به اندیشه شما دارد و این دیدگاه ماست که تشکیل دهنده محتوای هنر است؛ در هنر می‌توانیم یا نمی‌توانیم وجود ندارد. حال در زمینه وحدت مهم ایناستکه منِ مسلمان با فضای این موضوع چگونه ارتباط برقرار کنم.

وی تاکید کرد: اساسا پرداختن به چنین موضوعاتی احتیاج به حمایت‌های دولتی دارد، ضمن اینکه وقتی فیلمی از حضرت رسول اکرم (ص) ساخته می‌شود قطعا هزینه‌های گزافی دارد. البته ساختن فیلم با موضوع وحدت حتما نباید زندگی حضرت رسول را دربربگیرد؛ باید در راستای وحدت اسلامی باشد. به عنوان مثال آثاری با موضوعات قرآنی و پرداختن به فرق مختلف اسلام و… از کارهاییاستکه به وحدت ختم می‌شود. به عنوان نمونه فیلم «بادسوار» که اکنون مشغول ساخت آن هستم محتوای قرآنی دارد و به نوعی مربوط به همه اقواماستو مباحثی چون توکل به خدا، مقابله با شیطان، انجام کارهای شایسته و … در آن مطرح است. برای ساخت آثار این‌چنینی باید پردازش کار به گونه‌ای باشد که برای بیننده جذاب باشد.


سیفی همچنین تصریح کرد: ما قرار نیست فقط برای بزرگ‌سالان در زمینه وحدت کاری انجام بدهیم بلکه باید از کودکان شروع کنیم؛ چراکه این‌گونه آثار باید در مراتب مختلفی ساخته شود. اگر بخواهیم چنین اقداماتی در زمینه‌هایی چون وحدت داشته باشبم باید کارمان از حمایت‌های دولتی برخوردار باشد. به عنوان مثال، ارگانی حمایت‌کننده آثار سینمایی باشد؛ چون من تهیه‌کننده فروش برایم مهم است. به همین خاطر حمایت از سوی نهادها خیلی مهماستتا آثار تولید شده متضرر نشوند، ضمن اینکه نابیان کرده نماند ظرفیت سینما بالاست و در مقابل اندیشه و حمایت بالایی هم لازمه آن است.


این فیلم‌ساز سپس درباره اینکه هنر متعهد را در بیان وحدت اجتماعی چگونه تفسیر می‌کنید، بیان کرد: هنر متعهد هنریاستکه در وهله اول انسان نسبت به خودش احساس مسئولیت کند که اگر این‌گونه بود می‌تواند در هر امری پاسخ‌گو باشد و همواره سعی می‌کند همین رفتار را به دیگران هم منتقل کند و اینجاست که اندیشه متعهد، تربیت متعهد را در پی خواهد داشت.


وی در ادامه در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه چگونه می‌توان در بیان مسائلی چون وحدت از کلیشه‌های رایج دور بود و در عین حال موضوع را در یک اثر هنری به نحو خوبی به مخاطب القاء کرد، توضیح داد: متاسفانه ما در رابطه با پرداخت به موضوعاتی چون وحدت تنها ممکناستجشنواره و یا جشن‌هایی داشته باشیم که فقط مراسماستو محتوای وحدت ندارد؛ در نتیجه خروجی هم نخواهد داشت. در حال حاضر اگر بخواهیم درباره وحدت کار کنیم باید به جمع‌آوری افراد و دوستان از مذاهب مختلف اقدام کنیم تا دورهم بنشینند و به عنوان مثال بخشی از قرآن را تفسیر کنند وگرنه همه کارهایمان در مورد وحدت کلیشه شده است.


او در همین راستا ادامه داد: متاسفانه در پرداخت به چنین موضوعاتی تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده است؛ این در حالیاستکه آثار مربوط به وحدت باید در گام نخست با یک هدفی دنبال شود تا بعد از آن ببینیم چند نفر رشد کرده‌اند وگرنه صحبت کردن صرف هیچ فایده‌ای ندارد. ما برای هفته وحدت باید سناریو داشته باشیم و بدانیم قراراستچه خروجی داشته باشیم و چون سناریو نداریم، همیشه دچار بحران می‌شویم.
*پایگاه خبری حوزه هنری

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi