متن خبر

آیا مدیران سینما می‌دانند ما چند سالن سینمایی در کشور داریم؟ داد و سالن هایی که وجود خارجی ندارد ایوبی آمارهای عجیبی که

آیا مدیران سینما می‌دانند ما چند سالن سینمایی در کشور داریم؟ داد و سالن هایی که وجود خارجی ندارد ایوبی آمارهای عجیبی که

اخبار سینمای ایران  آیا مدیران سینما می‌دانند ما چند سالن سینمایی در کشور داریم؟   داد و سالن هایی که وجود خارجی ندارد ایوبی آمارهای عجیبی که
شناسهٔ خبر: 15278 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

سینماپرس: آمارهای متفاوتی هرساله از رئیس سازمان سینمایی مبنی بر تعداد سینماهای کشور نقل می شود؛ ۸۲ سینما از سینماهایی که وی در آخرین صحبت خود اعلام کرده‌اند موجودیت ندارند.
ما چند سالن سینما داریم؟ این سؤالی است که هر بار از حجت الله ایوبی پرسیده شده است تا او نیز با افتخار عددی بگوید که از عدد پیشین فراتر است. با این حال هنوز سؤال باقی است. ما چند سالن سینما داریم؟ این سالنها اسمشان چیست؟ کجایند؟ مالکشان کیست؟ چند صندلی دارند؟ چند سانس دارند؟ چه فیلمی بر پرده دارند؟ اصلاً همان اولی، ما چند سالن سینما داریم؟ چیزی که نمی‌توانید مستند در جایی پیدایش کنید؛ حتی در ساختمانهای بهارستان.

حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۹۳ در افتتاحیه جشنواره فیلم کودک و نوجوان در اصفهان اعلام کرد «در حال حاضر ۳۲۰ سالن سینمایی در کشور وجود دارد و قرار است با افزایش ۸۰ سالن سینمایی این رقم به عدد  ۴۰۰ برسد». البته آقای ایوبی نبیان کرد این سالنها چه هستند و شما از کجا می‌توانید عناوین و مشخصاتشان را بیابید.

وی در تاریخ ۵ مردادماه ۱۳۹۵ بار دیگر اعلام کرد:«در حال حاضر تعداد سینماهای کشور ۴۰۰ سالن است و قرار است در این رقم در پایان سال به عدد ۵۰۰ سالن برسد». انگار آقای ایوبی قول دو سال پیشش را عملی کرده و ۳۲۰ را با ۸۰ جمع و نتیجه ۴۰۰ را اعلام کردند؛‌ اما این هشتاد سالن سینما نامشان چیست؟

رئیس سازمان سینمایی همچنین در تاریخ ۲۳ آبان ۱۳۹۵ در خبری که می‌گوید:«ما تا سه سال گذشته حدود ۲۹۸ سالن سینمایی داشته‌ایم و در حال حاضر به سمت عدد ۵۰۰ سینما در کشور در حال حرکت هستیم». یعنی در سال ۹۲ که ایوبی سکان سازمان را به دست می‌گیرد ۲۹۸ سالن در کشور فعال بوده که در سال نخست به ۳۲۰ و در سال سوم به ۴۰۰ رسیده است. یک تصاعد هندسی؛ ولی این تصاعد در کجا رخ داده است؟

زمانی که این موضوع از سازمان سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری می‌شود، حاصل ارجاع به سمت سایت سینما تیکت است. مدیر روابط عمومی سازمان سینمایی در پی درخواست خبرگزاری تسنیم مبنی بر ارائه فهرست سینماهای کشور، خبرنگار را به سینماتیکت به عنوان مرجع سینماهای کشور سوق می‌دهد.

در این پیگیری اما می‌توان به آمار جالبی دست یافت که کمی با ارقام و اعداد مطلوب آقای ایوبی در تنافر است. بنابر اطلاعات موجود در سایت سینما تیکت، در  استان تهران ۴۴ سالن سینما وجود دارد که مجموع سالنهای این سینماها به عدد ۱۱۴ می‌رسد.

طبق اطلاعات موجود در سینماتیکت در دیگر استانها تعداد ۷۷ سالن موجود است که تعداد سالنهای آن به ۱۱۶ می‌رسد. نکته قابل تأمل آن است که در سایت سینما تیکت، در بخش سینماها سالنهای سینمایی وجود که در سامانه موجود در صفحه نخست سایت نامی از آنان وجود ندارد؛ در حالی که در سامانه مذکور، سالنهایی وجود دارند که نه تنها خدمات آنلاین نمی‌دهند، بلکه نامشان در فهرست سینماهای سایت نیست. سینماهای رازی و راگای تهران، شیراز شهر شیراز، انقلاب تبریز، سیمرغ مشهد، گلستان رفسنجان، بهمن و کاپری گرگان و شهر فیروزه نیشابور از این دست سینماها هستند.

بنابراین با جمع و تفریق سرانگشتی این سالنهای سینما به عدد ۲۳۰ سالن سینمایی در کل کشورمی‌رسیم.  آماری که از اختلاف ۱۷۰ سالن سینمای با صحبتهای ایوبی می‌گوید.

بار دیگر این موضوع را از سازمان سینمایی پیگیر می‌شویم. روابط عمومی جوابگو نیست و اطلاعاتی جامع در اختیارمان قرار نمی‌دهد. راه‌حل این ماجرا این است که از طریق مراحل اداری و فرآیند بورکراتیک به جواب دست یابیم. شاید این عجیب باشد که مدیری مدعی عددی است که دستگاهش حاضر به اثباتش نیست. راه‌حل نیز همانند دیگر دستگاه مراحلی است که به یک پیگیری ناتمام منتهی می‌شود.

حال باید باز پرسید چگونه ممکن است سازمان سینمایی اطلاعاتی دقیق از سالنهای سینما نداشته باشد؟ چگونه ممکن است نتوانیم از تعداد سالنهای فعال بندرعباس مطلع شویم؟ جواب را گویا جایی دیگری باید یافت. استان هرمزگان دو سالن سینمای فعال دارد و این در جامع‌ترین سامانه سینمایی کشور حتی درج هم نشده است. اگرچه رئیس اداره امور سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در سال ۸۹ قول داده بود تا سال ۹۱، چهار سالن دیگر به مجموعه سالنهای استان اضافه شود؛ اما گویا این چهار عدد نه در آن هشتاد عدد ایوبی بود و نه در آن صدتای بعدی. اصلاً ساخته نشده است.

در جستجوی ما از سینماهای کشور سه سینما و سه سالن در تهران و ۸۲ سینما و ۸۵ سالن سینمایی در دیگر استانهای کشور یافته‌ شد که انگار در سایت سینماتیکت در قید حیات نیستند. تا به اینجا با کم و کاستی‌های سینماتیکت و جستجوی ما به عدد ۳۱۸ سالن سینمایی و ۲۶۹ سینما در کل کشور ختم شد. اطلاعات اخیر از مجاری رسمی سازمان سینمایی کسب نشده است.

بار دیگر می‌توان این سوال را مطرح کرد؛ ما چند سالن سینمایی در کشور داریم؟ ۸۲ سالن دیگری که رئیس سازمان سینمایی به آن اشاره کرده است کجاست؟

و درنهایت چطور ممکن است مدیریت سینمایی کشور فهرستی از زیر مجموعه خود نداشته باشد.

* تسنیم

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi