متن خبر

آیا هرچه فروش خوب است باید نصیب شرکت های متبوع آقایان شود؟

آیا هرچه فروش خوب است باید نصیب شرکت های متبوع آقایان شود؟

اخبار سینمای ایران     آیا هرچه فروش خوب است باید نصیب شرکت های متبوع آقایان شود؟
شناسهٔ خبر: 57528 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

است-باید-نصیب-شرکت-های-متبوع-آقایان-شود">به گزارش سینماپرس؛ از آنجا که طبق آیین نامه شورای صنفی نمایش در فصل پاییز، فیلمها در صورت حفظ کف فروش میتوانند تا ده هفته روی پرده باشند اینکه شورای صنفی نمایش در تازه ترین جلسه خود حکم به تعویض «حقه باز دم دراز» و روی پرده رفتن فیلمی دیگر داده به شدت پرسش برانگیز به نظر می رسد.

داریوش باباییان تهیه‌کننده فیلم و مدیر پخش شکوفافیلم با تأکید بر غیرقانونی بودن تصمیم شورای صنفی نمایش از شکایت به دادسرای فرهنگ و رسانه خبر داد و بیان کرد: شورای صنفی نمایش آیین‌نامه‌ای دارد که طبق آن در فصل پاییز فیلمها با حفظ کف فروش می‌توانند تا ده هفته روی پرده باشند. «حقه باز دم دراز» در ۵ هفته ای که روی پرده بوده در بدترین شرایط اکران و با توجه به تعطیلی چندروزه سینماها به دلیل سوگواری، توانسته کف فروش خود را حفظ کند اما به ناگاه حکم به تعویض آن داده‌اند که کاملا خلاف آیین نامه است.


باباییان با اشاره به چرایی رقم خوردن این اتفاق بیان داشت: هفته گذشته همایون اسعدیان رییس شورای صنفی نمایش بدون درنظرگرفتن حفظ کف فروش از لزوم تعویض «حقه باز…» سخن بیان کرد و در هفته جاری هم با اینکه خودش در جلسه شورای صنفی نبود از لوکیشن سریالش(!) تلفنی دستور به تغییر فیلم داده است!


این پخش کننده باسابقه ادامه داد: جالباستکه در جلسه امروز شورای صنفی نمایش تمامی اعضای حاضر در شورا به خاطر عمل به آیین‌نامه، دستور به تثبیت اکران «حقه باز…» دادند و این تصمیم را به اطلاع همایون اسعدیان هم رساندند اما رییس شورای صنفی نمایش تلفنی به اعضای شورای صنفی نمایش بیان کرده که باید فیلم ما را عوض کنند!


داریوش باباییان خاطرنشان ساخت: چطور بود وقتی فیلم «یک روز بخصوص» همین آقای اسعدیان روی پرده بود تا سقف ۸ هفته‌ای اکران بهاری آن را حفظ کردند و چطور بود وفتی فیلم رفیق‌شان مازیار میری «سارا و آیدا» روی پرده بود تا ۱۰ هفته که سقف اکران تابستانی بود فیلم را نگه داشتند اما به ما که رسید که آسمان تپید! همان طور که رییس شورا حق خودشان و رفیق شان میدانند که از امتیازات آیین نامه استفاده کنند این حق بقیه پخش کنندگان هم هست که فیلمشان بتواند به خاطر حفظ کف فروش روی پرده بماند!


این پخش کننده با تأکید بر تراکم اکران پاییزی و عدم نظارت صحیح بر آن از سوی ساپایگاه خبری ایهنا سینمایی بیان کرد: از ابتدای پاییز با آشفتگی اکران و ورود بی رویه فیلمها مواجهیم و مدام هم سینماگران و پخش کنندگان در حال اعتراض هستند اما شخص محمدمهدی حیدریان رییس ساپایگاه خبری ایهنا سینمایی هیچ واکنشی به این اعتراضات نشان نداده است. به عنوان سینماگری که سالهاست در بخش خصوصی کار کرده ام از رییس ساپایگاه خبری ایهنا سینمایی در عجبم که چرا بیخیال شورا شده و همه چیز را به همایون اسعدیان واگذار کرده و اصلا نظارتی وجود ندارد! اسعدیان الان درگیر ساخت سریالاستو این یعنی چندشغلگی و در این شرایط معلوماستکه وقت نمی‌کند به شورا برسد. چرا با وجود این همه اعتراض به شورای صنفی نمایش ساپایگاه خبری ایهنا سینمایی کاملا منفعل است؟


داریوش باباییان در تحلیل اصرار رییس شورای صنفی نمایش به تغییر «حقه باز دم دراز» بیان داشت: پرسش اصلی ایناستکه آیا بناست با وارد کردن فیلمهای جدید جلوی فروش بالای فیلمهایی که متعلق به پخش‌کننده‌ای خاص نیستند را بگیرند!؟ آیا چشم ندارند ببینند که بقیه پخش کنندگان با حداقلهای تبلیغی، فروشی مطلوب دارند و هرچه فروش خوباستباید نصیب شرکتهای متبوع آقایان شود؟


باباییان با اشاره به فروش منطقی «حقه باز…» در هفته های اخیر بیان کرد: این فیلم بدون حتی یک بیلبورد و بنر محیطی و بدون حمایتهایی که آموزش و پرورش از برخی فیلمهای کودک داشته(!) توانسته تا اینجا نزدیک به نیم میلیارد بفروشد. تازه این فروش با احتساب ایناستکه اغلب سالنهای ما به صورت دو یا سه سانسه فیلم را نشان داده اند! اما در همین شرایط هم کف فروش را حفظ کرده ایم. آیا این انصافاستکه میخواهند فیلم ما را پایین بکشند که سودی نصیب پخش کنندگان مستقل و بی وابستگی به کارتلهای خاص نشود؟ مگر ساپایگاه خبری ایهنا سینمایی مدام دم نمیزند در حمایت از سینمای کودک و مگر حتی با کلی هزینه شورایی راهبردی برای سینمای کودک راه نینداختند؟ پس چطوراستکه حتی جرأت نمی کنند جلوی بی قانونی صورت گرفته در حق یک فیلم کودک بخش خصوصی را بگیرند؟


باباییان که سابقه سالها تهیه کنندگی هم دارد با اشاره به اینکه تنها راه پیش رویش برای احقاق حق پناه بردن به مراجع قضایی است، بیان کرد: شکواییه ام را تنظیم کرده ام و همین فردا آن را به دادسرای فرهنگ و رسانه ارائه خواهم کرد! چون در حق فیلم من خلاف آیین نامه رفتار شده و این یعنی بی‌قانونی و به خاطر این بی قانونی میخواهم شکایت کنم به قوه ای که پناهم باشد.
*سینماروزان

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi