متن خبر

هم وظیفه هنرمند و عناصر فرهنگی است و هم مدیران انقلابی آتش به اختیار از اختلال فرهنگی تا مدیریت های قبیله ای عرصه فرهنگ

هم وظیفه هنرمند و عناصر فرهنگی است و هم مدیران انقلابی آتش به اختیار از اختلال فرهنگی تا مدیریت های قبیله ای عرصه فرهنگ

اخبار سینمای ایران   هم وظیفه هنرمند و عناصر فرهنگی است و هم مدیران انقلابی آتش به اختیار   از اختلال فرهنگی تا مدیریت های قبیله ای عرصه فرهنگ
شناسهٔ خبر: 42154 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

کارگردان فیلم سینمایی «توفان شن» در بیان کردگو با خبرنگار سینماپرس بیان کرد: جمهوری اسلامی در بسیاری از حوزه ها توانست طی این سی و نه سال دستورالعمل های انقلابی و حفاظت از آرمان ها و رویکردهای انقلاب را در ساختار نهاد یا ساپایگاه خبری ایهنا هایی بگنجاند اما به عنوان یک ضعف باید بیان کرد هنوز در حوزه فرهنگ وهنر این نهادسازی و ساختار ساپایگاه خبری ایهنای شکل نگرفته است. بسیاری از ساپایگاه خبری ایهنا ها و تشکیلات اداری و اجرایی موجود همچون صدا و سیما یا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میراث رژیم گذشته است.

او بیان کرد: اگرچه تلاش شده در دستورالعمل ها و برنامه ها و ماموریت های آنان تغییراتی متناسب با نیاز انقلاب صورت پذیرد ولی واقعیت تلخ ایناستکه این تلاش ها آینده روشنی پیش روی ما نمی گذارد.  تشکیلات و نهادهای جدیدی همچون حوزه هنری نیز که پایه گذاری شد به دلیل بعضی انحرافات در آغاز شکل گیری  نتوانستند به خوبی از عهده وظایف خود برآیند و در طول پایگاه خبری ایهنا در همان ریلی قرار گرفتند که ساپایگاه خبری ایهنا های جا مانده از دوران رژیم پهلوی طی مسیر می کردند.


شمقدری سپس با تأکید بر اینکه این ناکارآمدی و انحراف در دستگاهای فرهنگی نظام همان ضعفیاستکه در کلام رهبری  به عنوان اختلال یاد شد اظهار داشت: اساساً اگر سیستم های فرهنگی کشور اختلال نمی داشتند نیازی به صدور فرمان آتش به اختیار نبود. خطاب رهبری به همه افسران جوان صحنه نبرد جنگ نرم بود. امروز به دلیل عدم حساسیت های مدیران فرهنگی، ضعف ناکارآمدی دو چندان شده است. به نظر من فرمان آتش به اختیار در دو حوزه بسیار مهماستکه جدی گرفته شود.


این شخصیت فرهنگی لازم دانست: یکی تولید اثر فرهنگی است؛ جایی که قراراستعصاره پیام ­ها و خصلت­ های فرهنگی و آرمان­ های  نظام و انقلاب اسلامی به منصه ظهور و بروز برسد. این عرصه از رمان و قصه و شعر و نقاشی گرفته تا سریال و فیلم سینمایی را شامل می شود. دیگری پخش و انتشار تولیدات فرهنگی است. امروز به مدد فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی از شرایط بهتری برخوردار هستیم. اما در کنار آن دیگر شیوه های انتشار اثر فرهنگی را نباید از دست داد. امروز صدا وسیما برای پخش آثار انقلابی و توجه ویژه به آن، مسئولیت تاریخی دارد. امری که متاسفانه از آن غافل است.


کارگردان فیلم سینمایی «بر بال فرشتگان» در همین راستا بیان کرد:  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید حمایت و پشتیبانی ­های خود را متوجه تولیدات فرهنگی همسو با آرمان های انقلاب بنماید. امری که اصلا گویی در برنامه­ هایشان نیست و آن را اساساً به فراموشی سپرده­ اند. این از هم گسیختگی در نوع حمایت­ ها و مجوزها بهترین دلیل بر اختلالیاستکه رهبری با دلی پردرد از آن یاد کردند. عرصه کتاب و انتشارات، عرصه رسانه­ های کاغذی و سایت ­ها و عرصه تولید فیلم و نمایش، امروز در چه جهتی حرکت می کند.


این سینماگر ادامه داد: آتش به اختیار هم وظیفه هنرمند و عناصر فرهنگیاستو هم مدیران انقلابی. اگر بصیرت آتش به اختیاری جاری بود کسی جرات نمی کرد مسبب فاجعه تصویب سند ۲۰۳۰ و دستور اجرای آن باشد. کافی بود یک نیروی انقلابی و یک عنصر فرهنگی فریاد می زد و هشدار می­داد. کافی بود یک مدیر فرهنگی، یک برنامه تلویزیونی یک مجری فهیم یک سخنران یک استاد دانشگاه این فاجعه و احساس خطر را گوشزد می کرد. اینکه رهبری خودشان مجبور می شوند پا به میدان بگذارند یعنی سربازان جنگ نرم در غفلت و  بی عملی  و یا خدای ناکرده در بی بصیرتی گرفتار شده اند.


شمقدری بیان کرد: من فکر میکنم همه دغدغه ­مندان حافظ هویت ایرانی اسلامی وپاسداری از آرمان های انقلابی و پیشرفت و عزت ملی باید به میدان بیایند. امروز در کنار آتش به اختیاری دانشجویان و جوانان، نسل اول و دوم  انقلاب و آنها که مصداق السابقون السابقون هستند باید تلاش کنند تا جریان فرهنگی انقلاب را در یک ساختار منسجم، مستقل و پویا پایه ریزی نمایند. اگر امروز سپاه می تواند در صحنه جنگ سخت بخوبی از آرمانهای انقلاب و نظام حفاظت نماید، در عرصه جنگ نرم چنین سپاهی باید شکل بگیرد.


وی در خاتمه این بیان کردگو متذکر شد: تلاش های پراکنده و گاه موثر و گاه مخرب شکل گرفتهاستاما آینده انقلاب با پیچیدگی های دشمن می طلبد برای یکبار هم که شده نیروهای مخلص و امتحان داده را بدون حب و بغض و صرفاً بر اساس دغدغه مندی و شناخت و تجربه گرانبهای آنان به کار گرفت و این سیستم فعال و خودجوش را سامان داد. امروز متاسفانه وقتی مسئولیت تلاش های جدید فرهنگی هنری را قبیله ای تقسیم می کنیم گویی شرکت سهامی راه انداخته ایم و افرادی را که چند صباحیاستتازه با عرصه هنر و سینما و تلویزیون آشنا شده اند در پست های مهم می­ گذاریم و بلندگوها را دست آنان می سپاریم از قبل معلوماستکه نتایج و خروجی ­های آن نمی تواند چشمگیر و موثر باشد. عرصه هنر بسیار پیچیدهاستکسانی که تجربه کار در این عرصه را ندارند کسانی که جریان شناسی دقیق از افراد هنرمند و برنامه های دشمن ندارند به راحتی در دام و وسوسه تشویق ها و بایکوتها گرفتار می شوند و دیگر شاخص درستی نخواهند داشت تا بتوانند فرماندهی درستی داشته باشند.     

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi