متن خبر

به ایران می آید پل شریدر تناقض آشکار در صحبت های میرکریمی و رئیس سازمان سینمایی افزایش ۱۰ درصدی بودجه جشنواره جهانی

به ایران می آید پل شریدر تناقض آشکار در صحبت های میرکریمی و رئیس سازمان سینمایی افزایش ۱۰ درصدی بودجه جشنواره جهانی

اخبار سینمای ایران  به ایران می آید پل شریدر    تناقض آشکار در صحبت های میرکریمی و رئیس سازمان سینمایی افزایش ۱۰ درصدی بودجه جشنواره جهانی
شناسهٔ خبر: 104945 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

به گزارش سینماپرس نشست خبری سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر با حضور اهالی رسانه در پردیس سینمایی چارسو برگزار شد.

سید رضا میرکریمی دبیر جشنواره ضمن ابراز همدردی با هموطنان سیل زده بیان کرد: البته این اتفاق جنبه های مثبتی هم داشت که یکی از آن ها سیراب شدن زمین های تشنه ایران بود!


 میرکریمی با اعلام اینکه حسین انتظامی رئیس ساپایگاه خبری ایهنا سینمایی اعتقاد جدی به تاثیرات جشنواره جهانی فیلم فجر در حوزه سینما و دیگر حوزه ها دارد، بیان کرد: ایشان قبل از اینکه رییس ساپایگاه خبری ایهنا سینمایی شوند نیز این موضوع را به ما بیان کرده بود!  


 دبیر جشنوارهبیان کرد: امسال با کمک شهرداری تهران و منطقه ۶، ۱۱ و ۱۲ سعی کردیم که فضای عمومی شهری را برای نشاط جمعی و آشنایی مردم با سینما ایجاد کنیم در همین راستا در گذر برادران مظفر در کنار خیابان فلسطین چند شب برنامه خواهیم داشت.


وی در ادامه بیان کرد: سال گذشته جشنواره پررونقی داشتیم و این مسئولیت ما را افزایش داد که همتی افزون داشته باشیم و با تلاشی یک ساله و دبیرخانه ای ثابت فیلم ها رصد شدند. البته سال سختی داشتیم و بخشی از مشکلات خارج از حوزه تصمیم گیری ما بود مثل مشکل تحریم که بسیاری از مناسبات مالی ما را تحت تاثیر قرار می دهد. ما برای حق نمایش فیلم ها، مرسولات پستی و خرید بلیت برای مهمانان با مشکلاتی مواجه شدیم که نظیرش را تجربه نکرده بودیم.


 دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر عنوان کرد: جشنواره سال گذشته با بودجه ۸ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برگزار شد اما با توجه به افزایش نرخ دلار که می توانست ما را بسیار متاثر کند سعی کردیم با تمهیداتی، رشد چندانی در بودجه نداشته باشیم و از ۱۰ درصد فراتر نرفتیم. البته مجبور شدیم بخشی از هزینه ها را با حذف بخش هایی از جشنواره کم کنیم.


دبیر جشنواره بیان کرد: در این رویداد ۲۵۰ مهمان از ۵۸ کشور جهان داریم؛ این یک قدرت نمایی فرهنگی است. ۲۸ مهمان در بخش دارالفنون حدود ۸۰ مهمان از بازار و ۱۵۰ تن از کارگردانان و هنرمندان و مدرسان مهمان ما خواهند بود. حدود ۲۰ وورک شاپ در بخش دارالفنون‌ برگزار می شود.  


او بیان کرد: ما ۲۰۰۰ متقاضی حضور در جشنواره داشتیم که ۱۶۳ فیلم پذیرفته شده که از ۶۴ کشور جهان نمایش داده می شوند. همچنین بزرگداشت گرافیست برجسته کشورمان علی اکبر صادقی را برگزار می کنیم که اساتید انیمیشن و گرافیک کشور هم حضور خواهند داشت. همکاری را با فیلمخانه ملی ایران آغاز کردیم که فیلم های مرمت شده در آن به نمایش درمی آیند. امسال به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی به فیلم های مهم دهه ۶۰ توجه کردیم.


میرکریمی بیان کرد: بخشی با عنوان «زیتون های شکسته» داشتیم که امسال نام آن را به «شاخه های زیتون» تغییر دادیم. از کشورهای مسلمان در این بخش فیلم های نابی داریم که بدل به یک بخش منحصربفرد شده است. این بخش پنجره ای به دنیای اسلاماستو ما علاوه بر این مروری بر سینمای چین و آلمان خواهیم داشت به علاوه نمایش فیلم های کمدی معاصر نیز در این دوره از جشنواره وجود دارد.


میرکریمی خبر داد: در بخش «نمایش ویژه» نیز بهترین فیلم های معرفی شده از ۱۰ کشور به اسکار را داریم. این بخش برای مطالعه تطبیقی و سلیقه کشورها برای معرفی بهترین فیلم شان به اسکار این مجموعه دیدنی و جذابی خواهد بود و شامل فیلم های خوبی می شود.


او سپس داوران جشنواره را به شرح زیر معرفی کرد:


 بخش سینمای سعادت (مسابقه بین‌الملل):


نوید محمدزاده از ایران، نرگس آبیار از ایران، وانگ شیائوشوایی از چین، مایک فان دیم از هلند، مظفر اوزدمیر از ترکیه، لابینا میتوسکا از مقدونیه، پیتر فلایشمان از آلمان


 داوران بخش جلوه گاه شرق (پانورامای سینمای کشورهای آسیایی و اسلامی) :


خسرو معصومی از ایران، رهاب ایوب از سوریه، روسودان گلورژیدزه از گرجستان


 داوران بخش نت پک:


سید غلامرضا موسوی از ایران، اعجاز گل از پاکستان، لاتیکا پادگائونکار از هند


داوران بخش فیلم‌های اول:


بهروز شعیبی از ایران، عمار هادی العرادی از عراق، غسان سلهب از لبنان


 داوران بخش جایزه منتقدان بین‌المللی:


روبرت صافاریان از ایران، باربارا لوری از آلمان، دکتر سعداله رحی ماف از تاجیکستان


 میرکریمی بیان کرد: ملاک های متنوعی برای انتخاب داوران داشتیم که حضور چهره های مطرح از ایران و جهان و کسب افتخار از جشنواره های خارجی و داخلی از جمله این معیارها بود. ضمن این که می خواستیم از دور تسلسل اسامی تکراری خارج شویم.


میرکریمی همچنین با اشاره به این که امسال جایزه های مسابقه اصلی مانند سال های گذشته اهدا خواهد شد، بیان کرد: تلاش می کنیم تا آیین نامه دستخوش کمترین تغییر شود حتی سعی کردیم نیروهای برگزاری جشنواره ثابت باشند و خیلی تغییر ندهیم و حدود چهار سالاستکه با دوستان همکاری داریم.


 رضا میرکریمی دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر از حضور پل شریدر کارگردان، فیلمنامه‌نویس و منتقد آمریکایی به عنوان مهمان ویژه در دوره سی و هفتم جشنواره خبر داد.


وی در نهایت از اهالی رسانه بابت انعکاس خوب خبر توسط آن ها از سال گذشته تشکر و قدردانی کرد.

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظرفيبروميالژي در اروميه درمان ميگرن در اروميه

ارسال پیامک بلک لیست

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi