متن خبر

از این پس قواعد بازی تغییر کرده پیام مسکو این پوتین بود که چراغ سبز سرنگونی جنگنده اسرائیلی را به سوریه داد

از این پس قواعد بازی تغییر کرده پیام مسکو این پوتین بود که چراغ سبز سرنگونی جنگنده اسرائیلی را به سوریه داد

اخبار سینمای ایران    از این پس قواعد بازی تغییر کرده  پیام مسکو این پوتین بود که چراغ سبز سرنگونی جنگنده اسرائیلی را به سوریه داد
شناسهٔ خبر: 72219 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

پایگاه خبری ایهنا به نقل از انتخاب منتشر کرد :

الجزیره نوشت: «روسیه چراغ سبز سرنگونی هواپیمای اسرائیلی را به سوریه داد»، این خلاصه صحبتهای تحلیلگر مسائل استراتژیک روسیه، ماتزوف،استدر بیان کردگو با الجزیره، که در ادامه تحلیلگران ایرانی و اسرائیلی نیز به چنین نتیجه ای رسیدند.

به گزارش «انتخاب»؛ طبق بیان کرده های ماتزوف، در برنامه ماورای خبر شبکه الجزیره، مسکو از سرنگونی هواپیمای اسرائیل بعنوان صندوق پستی استفاده کرد تا از طریق آن پیامی را به ایالات متحده برساند، پیامی مبنی بر اینکه قواعد باز در سوریه تغییر کرده است.

تحلیلگر روسی بیان کرد:مسکو از حمله چند روز پیش آمریکا به حشد الشعبی سوری که منجر به کشته شدن ۱۰۰ نفر شد و در بین آنها سربازان روس نیز بودند، خشمگین شده و پس از آنکه در طول سالهای گذشته به اسرائیل اجازه انجام حملاتی در داخل سوریه را داده بود، اکنون قصد تغییر این معادله را دارد.

این صحبت از تغییر معادله ها از سوی مسئولان ایرانی، سوری و حزب الله نیز مطرح می شود؛ همچنانکه یک تحلیلگر ایرانی به نام حسین ریوران در بیان کردگو با الجزیره، نظر تحلیلگر روسی را تایید کرده و بیان کرد: تهران بر این مساله تاکید کرد که سرنگونی هواپیمای اسرائیلی توسط نظام سوریه صورت گرفته است، اما نمی توانیم بپذیریم که نظام سوریه این اقدام را بدون هماهنگی با ایران انجام داده باشد، علاوه بر اینکه این دو بدون هماهنگی با روسیه دست به چنین اقدامی نمی زنند.

به عقیده این تحلیلگر، روسیه قصد تغییر تفاهم های قدیمی با اسرائیل را دارد و این کار را از طریق رساندن پیامی قوی در چارچوب معادله ها و تفاهم های تازه انجام می دهد.

اسرائیل سعی کرد اراده خود را بر سوریه دیکته کند، بویژه در منطقه جنوبی آن، اما اکنون این معادله تغییر کردهاستو ایران از نظام سوریه حمایت می کند تا مانع جولان اسرائیل در خاک این کشور عربی شود.

تحلیلگران اسرائیلی با اشاره به اطمینان تل آویو از اینکه هر آنچه در سوریه اتفاق می افتد با آگاهی روسیه است، می گویند: نتانیاهو به سرعت به دیدار پوتین رفت تا مانع از افزایش تنشها علیه اسرائیل شود؛ چرا که زمام مسایل استراتژیک در سوریه، در دستان پوتین است.

به عقیده تحلیلگران مسائل نظامی، دیگر پیامی که اتفاقات اخیر دربرداشته است، در بهبود توانایی های دفاع هوایی سوریه در مقابله با آزادی تحرکات هواپیماهای اسرائیلی است؛بدین معنا که استراتژی بازدارندگی در رابطه با اسرائیل و سوریه تغییر کرده است.

در میان جنگ پیامهای منطقه ای و بین المللی رد و بدل شده در سوریه، یک سوال مهم باقی می ماند و آن اینکه آیا خطوط قرمز اسرائیل همچنان پابرجاست یا اینکه تهران معادله تازه ای را ترتیب می دهد که عبارتست از تبدیل جنوب سوریه به جنوب لبنان؟ و سوال دیگر اینکه موضع مردم سوریه در قبال این تحولات چیست؟

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi