متن خبر

ترامپ عامل کا گ ب است؟

ترامپ عامل کا گ ب است؟

اخبار سینمای ایران     ترامپ عامل کا گ ب است؟
شناسهٔ خبر: 58078 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

پایگاه خبری ایهنا به نقل از انتخاب منتشر کرد :

پولتیکو نوشت: اولین سفر ترامپ در سال ۱۹۸۷ به شوروی، به نظر می رسد بخشی از یک الگو بوده است. بر اساس سوابق ارائه شده از سوی کریستوفر استیل، یکی از افسران اطلاعاتی سابق بریتانیا، ترامپ حداقل از پنج سال قبل از پیروزی کرملین در انتخابات، مورد توجه او بوده است.

شوروی سابق نیز به او علاقه داشت. دیدار او پایگاه خبری ایهنای اتفاق افتاد که کا گ ب به ریاست ولادیمیر الکساندروویچ کریوچکوف قصد استخدام نیروی خارجی آمریکایی داشت. در آن پایگاه خبری ایهنا کا گ ب در به دست آوردن اطلاعات به مشکل زیادی بر خورده بود. در گذشته این ساپایگاه خبری ایهنا افرادی را استخدام می کرد که از لحاظ ایدئولوژیکی به شوروی نزدیک بودند، مانند چپ گراها، اتحادیه های کارگری، و غیره. ولی تا اواسط دهه ۱۹۸۰، تعداد کمی از این افراد باقی مانده بود. بنابراین، افسران کا گ ب می بایست با استفاده فراگیرتر از انگیزه های مادی اقدام می کردند. ساپایگاه خبری ایهنا کا گ ب به ویژه در خصوص کمبود نیروی آمریکایی خود نگران بود.

برای استخدام، مراحل مختلفی وجود داشت. به طور معمول، یک افسر، هدف مورد نظر را برای نهار دعوت می کرد، اگر هدف، واکنش مثبت نشان می داد (که به ندرت این اتفاق می افتاد)، به مرحله بعد وارد می شد. برای وی پرونده درست می شد و وی مورد مطالعه دقیق و جامع قرار می گرفت. در ماه آوریل سال ۱۹۸۵ این اقدامات برای “چهره های برجسته در غرب” تعمیم یافت. منظور، جذب فرد مربوطه برای انجام نوعی همکاری با ساپایگاه خبری ایهنا بود. یکی از شرایطی که برای جذب هدف در نظر گرفته می شد، احتمال به قدرت رسیدن او در آینده، یعنی رسیدن به مقام ریاست جمهوری یا نخست وزیری، بود.

دقیقا مشخص نیست چه پایگاه خبری ایهنای کا گ ب به دونالد ترامپ علاقه پیدا کرد. اما احتمال می رود این علاقه از سال ۱۹۷۷ و ازدواج وی با ایوانا زلنیکوا به وجود آمده باشد.

ترامپ در کتاب “هنر معامله” می نویسد: ” در ژانویه ۱۹۸۷ نامه ای از یوری دوبینین، سفیر شوروی در ایالات متحده دریافت کردم، که این طور آغاز شده بود: “خوشحال می شوم خبر خوبی از مسکو به شما بدهم.” در نامه آمده بود که پیشروترین آژانس بین المللی گردشگری شوروی، علاقه مند به انجام یک سرمایه گذاری مشترک برای ساخت و مدیریت یک هتل در مسکو است.”

در ایالات متحده بسیاری از توسعه دهندگان املاک و مستغلات بزرگ وجود داشتند، چرا مسکو، ترامپ را انتخاب کرد؟

به بیان کرده ویکتور سووروف، یک جاسوس نظامی سابق، و دیگران، ساپایگاه خبری ایهنا کا گ ب، اینتوریست را اداره می کرد؛ یعنی همان ساپایگاه خبری ایهنای که ترامپ به آن اشاره می کند. اینتوریست، یکی از شاخه های فرعی کا گ ب بوده و کارش، کنترل و نظارت تمام خارجی هایی بود که به اتحاد جماهیر شوروی وارد می شدند.

سووروف شخصا مسئول استخدام های کا گ ب بود. به بیان کرده وی، ساپایگاه خبری ایهنا های جاسوسی شوروی همیشه به دنبال پرورش جوانان بلندپرواز بودند؛ یک تاجر فعال، یک دانشمند، یا به طور کلی، جوانی با آینده درخشان.

تا ژانویه سال ۱۹۸۷، ترامپ به تحصیل قدرت و نفوذ نزدیک تر شده بود. بنابراین دوبینین ترتیب سفر وی را به مسکو داد و ترامپ در سال ۱۹۸۷  برای اولین بار به مسکو سفر کرد.

او در کتاب “هنر معامله” خود نوشته است: “من تحت تاثیر آرمان های مقامات شوروی برای بستن قرارداد، قرار گرفتم.”

به نظر می رسد سفر ترامپ توجه چندانی به خود جلب نکرد و دیدار گابریل گارسیا مارکز، رمان نویس برنده جایزه نوبل از مسکو در ماه ژوئن، تمام رسانه ها را به خود مشغول کرده بود. در آرشیو روزنامه کتابخانه ملی روسیه در مسکو، هیچ اشاره ای به او وجود ندارد (یا گزارشی از خبر سفر او منتشر نشدهاستو یا اینکه تمام مقاله های مربوط به آن بدون سر و صدا حذف شده اند.)

در مقابل، با به دست آمدن اطلاعات جدید از وی، پرونده خصوصی کا گ ب در خصوص ترامپ، بزرگتر شد. پروفایل چندین صفحه ای ساپایگاه خبری ایهنا از وی، شامل مطالب جدید و غنی، از جمله اطلاعاتی که از طریق استراق سمع به دست آمده بود، می شد.

ترامپ حداقل به لحاظ فرصت های تجاری و سرمایه گذاری در روسیه، چیزی از این سفر به دست نیاورد. اما ترامپ با به دست آوردن توان جهت یابی استراتژیکی جدیدی به نیویورک بازگشت. او برای اولین بار نشان داد که به طور جدی علاقمند به دنبال کردن حرفه ای سیاست است. حرفه ای که وی به دنبال آن بود، شهردار، فرماندار یا سناتور نبود.

ترامپ به رئیس جمهور شدن فکر می رد.

*دیپلماسی ایرانی

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi