متن خبر

بازسازی کلاسیک‌ها تشریح روند بازسازی فیلم‌های ایرانی بخش

بازسازی کلاسیک‌ها تشریح روند بازسازی فیلم‌های ایرانی بخش

اخبار سینمای ایران    بازسازی کلاسیک‌ها تشریح روند بازسازی فیلم‌های ایرانی بخش
شناسهٔ خبر: 78472 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

به گزارش سینماپرس، سعید انبارلویی مدیر کل آرشیوهای ساپایگاه خبری ایهنا صدا وسیمای جمهوری اسلامی در مورد چهار فیلم بازسازی شده در مرکز آرشیو ساپایگاه خبری ایهنا برای نمایش در سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر بیان کرد: نگاتیو فیلم‌های کوتاه «یا ضامن آهو» ساخته پرویز کیمیاوی و «اربعین» ساخته ناصر تقوایی در مخزن استاندارد آرشیو صدا و سیما نگهداری می‌شود که تصمیم به بازسازی آنها گرفتیم و مراحل تبدیل، مرمت و تصحیح رنگ این ۲ فیلم به مدت پنج ماه به طول انجامید.

وی درباره بازسازی فیلم‌های بلند «امیر کبیر» و «باپایگاه خبری ایهناده» برای نمایش در جشنواره جهانی فیلم فجر نیز توضیح داد: «امیر کبیر» اثر سینمایی ساخته زنده یاد علی حاتمی متعلق به صدا و سیمااستکه مراحل اسکن و مرمت و تصحیح رنگ این فیلم نیز حدود پنج ماه به طول انجامید و برای اکران در سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر آماده نمایش شده است. همچنین فیلم «باپایگاه خبری ایهناده» اثر زنده یاد سیف‌الله داد نیز در مرکز آرشیو صدا و سیما به نسخه HD تبدیل شده است.


مدیر کل آرشیوهای ساپایگاه خبری ایهنا صدا و سیما درباره دلیل انتخاب این آثار برای بخش «بازسازی کلاسیک‌ها» ی جشنواره جهانی فیلم فجر بیان کرد: دلیل انتخاب این آثار، قدمت و عمق محتوای با ارزش آنهاست که تاریخ و آداب و رسوم و فرهنگ  کشور ما را در دهه‌های گذشته به تصویر کشیده است.


انبارلویی همچنین خبر داد: آثار خارجی مرمت شده برای اکران در سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر توسط ساپایگاه خبری ایهنا صدا و سیما مرمت و بازسازی نشده و امسال فقط ۴ فیلم ایرانی در این ساپایگاه خبری ایهنا مرمت شده که در جشنواره جهانی پیش رو اکران خواهد شد.


این مدیر ساپایگاه خبری ایهنا صدا و سیما درباره روند بازسازی آثار سینمایی بیان کرد: برای یک فرآیند تبدیل و مرمت ایده‌آل سخت‌افزار، نرم‌افزار و مغزافزار مناسب نیاز است. در کشور ایران بعضا نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای گران قیمت خریداری می‌شود ولی برای تربیت نیروی مغزافزار کار درست و منسجم انجام نگرفته که صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در سه سال گذشته ضمن تربیت نیروی متخصص (مغز افزار) به کارشناسی و تهیه نرم‌افزار و سخت‌افزار مناسب نیز اقدام کرده است.


انبارلویی در پایان عنوان کرد: در حال حاضر ساپایگاه خبری ایهنا صدا و سیما تنها ساپایگاه خبری ایهنا در ایراناستکه توانایی تبدیل، احیا، مرمت و بازسازی منابع آرشیوی تصویری را دارد. همچنین کسب توانایی‌ و دانش تبدیل مرمت و احیای منابع آرشیوی سطوح مختلفی دارد که ما هم اکنون در این زمینه در قاره آسیا حرف اول را می‌زنیم و با سرمایه‌گذاری مدبرانه در تربیت مغزافزار سطح تخصص و کار خود را در آینده به تراز جهانی خواهیم رساند.


فیلم «یا ضامن آهو» به نمایاندن رابطه عاشقانه مردم با امام رضا(ع) در داخل حرم اختصاص یافته است.


فیلم «اربعین» به کارگردانی ناصر تقوایی محصول سال ۱۳۴۹ است. این مستند به سنت‌ها و مراسم بوشهر با نوحه‌خوانی بخشو می پردازد.


فیلم «امیر کبیر» هم بخشی از مجموعه تلویزیونی «سلطان صاحبقران» ساخته زنده یاد علی حاتمیاستکه توسط خود کارگردان مونتاژ شده و برای نخستین بار به نمایش در خواهد آمد.


فیلم «باپایگاه خبری ایهناده» محصول سال ۱۳۷۳ به کارگردانی سیف‌الله داد و بازیگری سلما مصری، جیانا عید، بسام کوسا، جمال سلیمان و غسان مسعود است.

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi