متن خبر

اختصاص ارزشمندترین جایزه جشنواره به فیلم منتخب مردم تقدیر ویژه جشنواره پروین اعتصامی از مادران و زنان شهدای مدافع حرم

اختصاص ارزشمندترین جایزه جشنواره به فیلم منتخب مردم تقدیر ویژه جشنواره پروین اعتصامی از مادران و زنان شهدای مدافع حرم

اخبار سینمای ایران     اختصاص ارزشمندترین جایزه جشنواره به فیلم منتخب مردم تقدیر ویژه جشنواره پروین اعتصامی از مادران و زنان شهدای مدافع حرم
شناسهٔ خبر: 15508 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

سینماپرس: دبیر نهمین جشنواره ملی فیلم «پروین اعتصامی» بیان کرد آثار سینمایی زنان فیلمساز که اکران شده است، داوری می شوند.

به گزارش سینماپرس، نشست رسانه ای نهمین جشنواره ملی فیلم «پروین اعتصامی» صبح امروز شنبه ۲۰ آذر ماه با حضور مازیار رضاخانی دبیر این جشنواره، الهه عطایی مدیرکل امور بانوان معاونت فرهنگی هنری شهرداری تهران، فرناز قیصری پور مدیر اجرایی این جشنواره و مدیر عامل شرکت فردای ایرانیان در سالن شهناز خانه هنرمندان برگزار شد.

مازیار رضاخانی در ابتدای این نشست بیان کرد: ۱۰ سال پیش بود که مجوز برگزاری این جشنواره را با نام زنان فیلمساز از وزارت ارشاد اسلامی دریافت کردم، بعد از برگزاری یک دوره با نظر محمدرضا جعفری جلوه مدیریت وقت سینمای ایران مبنی بر تکریم اهمیت شاعره پارسی گو نام جشنواره از زنان فیلمساز به «پروین اعتصامی» تغییر کرد.

او بیان کرد: از بخش های که در جشنواره امسال فیلم «پروین اعتصامی» حائز اهمیت است بخش فیلم هایی با رویکرد توانمندی زنان و بازتاب نشاط در خانواده است که مقام معظم رهبری در تحکیم بنیاد خانواده  تاکید داشتند. همچنین فعالیت زنان در بخش میراث فرهنگی در این دوره جشنواره اهمیت داده می شود؛ فیلم هایی با موضوع زنان و تلاش های آنان در بحث میراث فرهنگی به علاقمندان این جشنواره ارائه می شود.

رضاخانی با اشاره به این موضوع که  رقابت فیلم های بلند سینمایی از سال گذشته به جشنواره اضافه شد ادامه داد: سال گذشته نیکی کریمی بهترین فیلمساز زن سینمای ایران انتخاب شدند؛ به این نکته باید توجه کنیم خانم های فیلمسازی آثارشان مورد داوری قرار می گیرد که حتما فیلم شان به اکران عمومی در آمده باشد.

وی تاکید کرد: امسال در بخش  تقدیر و تجلیل از پیشکسوتان تصمیم شورای سیاست گذاری در تجلیل و تقدیر بر مادران  و همسران شهدای مدافع حرم است. تقدیر از کسانی که برای حفظ کیان و آرمش داخلی از آرامش خود گذشتند تا ما بتوانیم در حوزه هنر و فرهنگ به کار خود ادامه دهیم.

فرناز قیصری پور مدیر اجرایی این جشنواره و مدیرعامل شرکت «فرایین ایرانیان» بیان کرد: در بخش مسابقه فیلم کوتاه در بخش تخصصی زنان؛ ۱۱ جایزه تخصصی زنان سینماگر؛ مختص زنان متخصص در رشته های مختلف سینما که در تولید نقش داشتند اهدا می شود. در بخش پرتره (زنان شاخص ایرانی) به فیلم هایی با موضوع زنان شاخص ایرانی در عرصه های فرهنگ و هنر (هنرهای دراماتیک و تجسمی و …)، علوم انسانی، اقتصاد دانش بنیان، فناوری نانو، فنی و مهندسی، پزشکی، پژوهش، علوم دینی و حوزوی، اسطوره‌های انقلاب و دفاع مقدس، ورزش پرداخته می شود.

الهه عطایی مدیرکل امور بانوان معاونت فرهنگی هنری شهرداری تهران بیان کرد: معاونت فرهنگی هنری شهرداری تهران هرساله در برگزاری جشنواره پروین مشارکت و حمایت داشته است، امسال هم به جهت موضوعات زنان و خانم های فیلمساز از این جشنواره حمایت می کند. شهرداری تهران برنامه علمی پژوهشی زنان و و زندگی شهری را در ۷ محور برگزار می کند که این همایش فردا و  پس فردا در برج میلاد برگزار می شود. شهرداری تهران فیلم هایی با مباحث شهری در مورد زنان را به صورت جدی مورد حمایت قرار می دهد. هنرمندانی که در این زمینه فعالیت جدی داشته باشند قطعا مورد حمایت شهرداری تهران قرار خواهند گرفت.

رضاخانی در ادامه بیان کرد: تفاوت این دوره جشنواره با جشنواره دیگر «پروین اعتصامی»  این است که پنج جایزه ویژه با هیات داوری مستقل در بخش فیلم‌هایی کوتاه که به زنان و زندگی شهری بپردازند تعلق می گیرد.

او بیان کرد: گرانترین جایزه امسال به بهترین فیلم از نگاه تماشاگران اختصاص داده می شود این بخش از این منظر حائز اهمیت است که فیلم ها صرفا با نگاه داوران ارزیابی نمی شوند و مخاطبین هم فیلم های مورد علاقه خود را انتخاب می کنند. همچنین به بهترین فیلم با بهترین اسم هم جایزه تعلق خواهد گرفت. از این جهت که فیلمسازان محترم در انتخاب اسم فیلم هایشان دقت بیشتری داشته باشند.

احسان هوشیارگر که اجرای این برنامه را بر عهده داشت بیان کرد: جشنواره ملی فیلم «پروین اعتصامی» از معدود جشنواره های موضوعی کشور ما است که گرفتار تعطیلی نشده و ۹ دوره به صورت پیوسته با همت ستاد اجرایی و دبیرخانه جشنواره برگزار می شود. این جشنواره در دو بخش فیلم کوتاه (در هشت بخش) و فیلم بلند سینمایی (یک بخش) بهمن ماه امسال برگزار می شود.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi