متن خبر

توافق برای ادغام آزمون سمپاد و نمونه دولتی در دوره دوم متوسطه

توافق برای ادغام آزمون سمپاد و نمونه دولتی در دوره دوم متوسطه

اخبار سینمای ایران     توافق برای ادغام آزمون سمپاد و نمونه دولتی در دوره دوم متوسطه
شناسهٔ خبر: 72028 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

پایگاه خبری ایهنا به نقل از انتخاب منتشر کرد :

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره آزمون ورودی دوره دوم متوسطه مدارس سمپاد در پایه نهم بیان کرد: اردیبهشت ماه هرسال آزمون تیزهوشان و اواخر خرداد آزمون مدارس نمونه دولتی برگزار می‌شود که توافق کردیم برای کاهش استرس و تنش در این دوره نیز برگزاری این دو آزمون یک بار و به صورت مشترک برگزار شود.

به گزارش ایسنا، علی زرافشان با بیان اینکه موضوع آسیب زا بودن آزمون‌های مدارس خاص در دوره ابتدایی دائما در دولت یازدهم مطرح بوده است، تصریح کرد: مطالبه جدی سند تحول بنیادین، فراهم کردن زمینه تربیت همه جانبه در دوره آموزش عمومی بویژه دوره ابتدایی است.

وی بیان کرد: از ۳۵۰ هزار داوطلب آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی تنها ۵۰ هزار نفر پذیرفته می‌شدند که نشان دهنده رقابت بسیار دشواری بود. همچنین ۲۲۰ تا ۲۵۰ هزار نفر در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان شرکت می‌کردند که ۱۵ هزار نفر پذیرفته می‌شدند، یعنی از هر ۱۵ نفر یک نفر قبول می‌شد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه وجود چنین فضای رقابتی و تک بعدی، حافظه محور و همراه با جهت گیری آموزشی در مدارس ابتدایی محیطی پراسترس را رقم زده بود، عنوان کرد: ما همپایگاه خبری ایهنا دو سیاست کاهش جمعیت مدارس خاص و حذف آزمون‌های ورودی را از چهار سال گذشته در دست بررسی داشتیم که در نهایت منجر به این مصوبه شد. در بند اول مصوبه اخیر بر دیگر روش‌های شناسایی و هدایت استعدادها تاکید می شود. بر این اساس آموزش و پرورش باید با استفاده از ظرفیت‌های طرح شهاب و با روش‌های درون مدرسه ای و برون مدرسه‌ای زمینه شناسایی و استعداد دانش آموزان را فراهم کند.

زرافشان بیان کرد: در بند دوم این مصوبه نیز حذف آزمون‌ها در پایه ششم برای مدارس نمونه دولتی، استعدادهای درخشان و سایر مدارس که آزمون ورودی دارند مورد تاکید قرار گرفته است. برخی مدارس هیات امنایی، مدارس ماندگار و برخی مدارس غیردولتی نیز از این جمله هستند. در بند سوم مصوبه نیز به ممنوعیت بکارگیری جزوات کمک آموزشی در دوره ابتدایی اشاره می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه « ما به جای ترحیم مدارس سمپاد به دنبال تعمیم و عمومیت بخشی و تنوع بخشی به سمپاد هستیم» اظهار کرد: بر اساس پژوهش‌هایی، در حوزه توجه به استعدادها تک حوزه‌ای شده‌ایم و با تک روش آزمون، غربالگری می‌کنیم در حالی که ما باید به همه استعدادها توجه و از تنوع روش‌ها برای شناسایی آنها استفاده کنیم. بیش از ۱۶ روش در دنیا در این زمینه وجود دارد که ما برخی از آنها نظیر برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات و جهش تحصیلی را انجام می‌دهیم و روش های دیگر را بررسی می‌کنیم.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به شناسایی و بررسی روش‌های متنوع شناسایی استعدادها و پیشنهاد احیای ساپایگاه خبری ایهنا ملی استعدادهای درخشان عنوان کرد: در سال‌های اخیر بخش عمده‌ای از جوایز در جشنواره جوان خوارزمی نصیب دانش آموزان فنی و حرفه ای می شود در حالی که آنها را تیزهوش تلقی نمی‌کنند.

زرافشان از برگزاری جلساتی با مدیران برخی مدارس غیردولتی خاص در پی ممنوعیت برگزاری آزمون ورودی برای انتخاب روش‌های جایگزین آزمون خبر داد و درباره وضعیت دانش آموزان فعلی دوره اول متوسطه سمپاد بیان کرد: در یک فرآیند سه ساله دانش آموزانی که فعلا در این مدارس اند ادامه تحصیل می‌دهند تا دوره تحصیلی‌شان به پایان برسد.

وی که برنامه تلویزیونی پرسشگر سخن می‌بیان کرد، بیان کرد: درباره نحوه ادامه فعالیت این مدارس پس از این دوره سه ساله نیز جلساتی خواهیم داشت. سه روش پیشنهاد شده است، یکی از آنها ایناستکه این مدارس تا دو سال دیگر فعال هستند و بعد از دو سال تبدیل به مدرسه عادی دولتی می‌شوند. یک پیشنهاد دیگر ایناستکه هر دو مدرسه سمپاد ادغام شوند تا یک فضا خالی شده و تبدیل به مدرسه دولتی شود. یک پیشنهاد دیگر هم هیات امنایی شدن این مدارس است.

زرافشان درباره آزمون ورودی دوره دوم متوسطه مدارس سمپاد در پایه نهم نیز بیان کرد: اردیبهشت ماه هرسال آزمون تیزهوشان و اواخر خرداد آزمون مدارس نمونه دولتی برگزار می‌شود و توافق کردیم برای کاهش استرس و تنش در این دوره نیز برگزاری این دو آزمون یک بار و به صورت مشترک برگزار شود.

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi