متن خبر

جشنواره ۳۶ تئاتر فجر سراسر ادعا و در اصل هیچ

جشنواره ۳۶ تئاتر فجر سراسر ادعا و در اصل هیچ

اخبار سینمای ایران     جشنواره ۳۶ تئاتر فجر سراسر ادعا و در اصل هیچ
شناسهٔ خبر: 69271 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

به گزارش سینماپرس، حاشیه و شکست های جشنواره تئاتر فجر از همان روز اول و با نحوه انتخاب آثار بخش مرور آغاز شد. به بیان کرده جشنواره هیات انتخاب هفتاد نفره بر اساس نظر جمعی آثار حاضر در بخش مرور را انتخاب می کردند اما در آخر مشخص شد این اعضا بسیاری از نمایش ها را ندیده اند.

در مورد این فهرست و شور جمعی مورد ادعای جشنواره تئاتر فجر همین کافیاستکه بگوییم برخی از این اعضا حتی یکبار در سال هم پایشان به سالن های تئاتر باز نشده است.


ضربه مهلک بزرگ جشنواره اما در روز رونمایی از پوستر جشنواره رقم خورد. پوستری که برگرفته از شکلک یا همان ایموجی های معروف فضای اینترنتی شکل گرفته بود و بر خلاف اصرار دبیرخانه بر مفهومی بودن آنها هیچ سنخیتی با نام جشنواره تئاتر فجر نداشت.
برخلاف جشنواره فیلم فجر که تاکید ویژه بر همپایگاه خبری ایهنای جشنواره و فجر انقلاب دارد اما جشنواره تئاتر هیچ اعتنایی به این مضمون نداشته و پوستری را با وجود انتقادات شدید رونمایی کرد که تئاتر کشور را تبدیل به سوژه خنده عمومی نمود.


در آخرین نشست خبری جشنواره تئاتر فجر که با یک ساعت تاخیر آغاز شد سیل انتقادات خبرنگاران و اهالی تئاتر به شدت دبیرخانه را مورد حمله قرار داد و اعضا نیز بدون توجه به این انتقادات بر مواضع خود پافشاری کردند. این جلسه حدودا چهار ساعت به طول انجامید و کار به جایی رسید که یکی از بازیگران جوان از شدت خشم دبیر جشنواره را مورد مواخذه قرار داد.
جشنواره تئاتر فجر
لج بازی و یکدندگی دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر تنها به بخش مرور و پوستر ختم نشد و تا جایی پیش رفت که به جای واگذاری بلیت فروشی به بهترین سایت بلیت فروشی تئاتر، این اتفاق را به یکی از ضعیف ترین سایت های موجود سپرد. همین اتفاق باعث شد بلیت فروشی برای تمامی اهالی رسانه با وجود اعلام دبیرخانه به دلیل مشکلات فنی با یک روز تاخیر آغاز شود.


یکی از دستاوردهای عجیب جشنواره امسال را باید در هیات داوران جشنواره دانست. داورانی که تنها یک روز قبل از برگزاری جشنواره انتخاب شدند و مشخص نیست براساس کدام معیارهای تئاتری این اعضا برای جشنواره برگزیده شده اند.
بخش دیگر مشکلات جشنواره تئاتر فجر را باید در بی اعتنایی و کم اهمیت جلوه دادن خبرنگاران و اهالی رسانه دانست به نحوی که در بسیاری از سالن های با ظرفیت بالا تنها یک تا هفت صندلی در بخش های کناری سالن برای خبرنگاران در نظر گرفته شده است.


در این نحوه بلیت فروشی از سوی دبیرخانه برای اهالی رسانه به رقابتی لحظه ای مبدل شد و خبرنگاران بسیاری در این بی حرمتی بلیت های جشنواره را از دست دادند. با این حال دبیرخانه باز هم اصرار دارد که همه خبرنگاران بلیت خریده اند. این در صورتیاستکه به عنوان مثال بسیاری از تماشاخانه های خصوصی تنها یک یا دو صندلی به خبرنگاران تخصیص داده شده است.
از طرفی یکی دیگر از مشکلات عمده جشنواره تئاتر فجر امسال را باید در اداره بخش های محیطی دانست. همپایگاه خبری ایهنا با برگزاری جشنواره گروه های خیابانی در فضای باز تئاتر شهر به اجرا مشغول هستند و در همان پایگاه خبری ایهنا چای فروش ها دوره گرد تئاترشهر به کاسبی مشغول هستند.


فضای بیرونی تئاترشهر که قبل‌تر نیز محل مناقشه بود این بار در رویدادی بین المللی و بدون هماهنگی های دبیرخانه جشنواره تئاتر فجر اتفاقی ناگوار را به همراه دارد به نحوی که دعوا و فحاشی و الفاظ رکیک در میان چای فروشان فضای باز تئاترشهر را به جای محیطی فرهنگی به فضایی کاملاً ضد فرهنگ مبدل کرده است.


از سویی قبول برخی آثار خارج از عرف و مغایر با ارزش های انقلاب اسلامی از سوی دبیرخانه صدای بسیاری از اهالی تئاتر را در آورده و سوال پیش می آید که چه گروهی به اینگونه آثار همچون تئاتر روز عقیم اجازه ورود به جشنواره تئاتر فجر را داده اند. آثاری که ابتذال را وارد جامعه می کنند.
در این بین جشنواره تئاتر فجر با ادعای بین المللی بودن و کیفیت بالا همچنان به کار خود ادامه می دهد و بی اعتنا به نقدها سنگ خود را به سینه می زند. حال باید دید عاقبت یکی از ضعیف ترین دوره های برگزاری جشنواره تئاتر فجر به کجا خواهد انجامید؟.
*میزان

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi