متن خبر

در جلسه سينماگران با وزير ارشاد چه گذشت؟

در جلسه سينماگران با وزير ارشاد چه گذشت؟

اخبار سینمای ایران     در جلسه سينماگران با وزير ارشاد چه گذشت؟
شناسهٔ خبر: 332 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

در جلسه سينماگران با وزير ارشاد چه گذشت؟ / از همه چيز صحبت شد، جز انتخاب رئيس سازمان سينمايي! (شرح کامل)

ایهنا: در حالي كه بیان کرده مي‌شد در 2 جلسه سينماگران با وزير ارشاد درباره گزينه رئيس سازمان سينمايي مذاكراتي صورت گرفته، سينماگران حاضر در جلسه مي‌گويند در اين باره هيچ صحبتي نشده است.

 

عصر روز دوشنبه 28 مردادماه علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي دولت يازدهم در دو جلسه ميزبان تعدادي از سينماگران بود که آنها نقطه نظرات و پيشنهادهاي خود را درباره مسايل و مشکلات سينما مطرح کردند.

 

سينماگران حاضر در اين دو جلسه پس از معارفه و آشنايي با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، درباره مشکلات و ايرادهايي که طي چند سال گذشته در اداره امور فرهنگي به ويژه سينما وجود داشته است، صحبت کردند و وزير نيز در اين جلسات که بيش از 2 ساعت هم به طول انجاميد شنونده اين مطالب بوده است.

 

همچنين در اين جلسه جنتي بعد از شنيدن صحبت هاي سينماگران، نقطه نظرات خود درباره بخش فرهنگ و هنر و سينما و ساختارهاي مديريتي آن بيان کرد. از ديگر مباحثي که در اين جلسه مطرح شد مساله خانه سينما و پرونده آن از زمان مناقشات چند سال پيش تا تعطيلي آن و همچنين اختلاف‌هاي يک ماه و نيم اخير بود که علي جنتي بار ديگر بر لزوم حل مشکل بر پايه قانون تاکيد کرد.

 

به گزارش مهر، وزير ارشاد همچنين تاکيد کرد ظرفيت هاي قانوني با توجه به راي ديوان عدالت اداري اين اجازه را مي دهد که خانه سينما بازگشايي شود.

 

عملکرد مديران سينمايي دولت دهم در بخش هاي مختلف مديريتي از جمله مباحث مطرح شده در اين جلسات بود. موارد نقد به عملکرد دولت دهم درخصوص کندي روند توليدات سينمايي در دوره پيشين مديريت و همچنين مباحثي از فساد مالي و غيره بوده است. از ديگر بحث هاي مطرح در اين جلسه بررسي شيوه نظارت در وزارت ارشاد از گذشته تا به امروز بوده است.

 

سينماگران حاضر در اين نشست در پايان اين جلسه درخواست اصلاح منطقي و معقول امور مطرح شده و قابليت پاسخگويي عادلانه به تقاضاهايشان را داشتند. در همين راستا علي جنتي وزير ارشاد اظهار اميدواري کرد با همراهي همه هنرمندان مسائل مربوط به هنرمندان و وزارت ارشاد به بهترين شکل ممکن حل و فصل شود.

 

آن چه که مشخص است، نتيجه دو جلسه ديروز براي سينماي ايران مثبت بوده است.

 

عصر روز 28 مرداد ماه، دو جلسه مختلف در دفتر علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي دولت يازدهم، برگزار شد که به ترتيب در جلسه اول سينماگراني چون منوچهر محمدي، عبدالحسن برزيده، رضا ميرکريمي، مجتبي راعي، احمدرضا درويش، ابراهيم حاتمي کيا و حسين حقيقي و در جلسه دوم هيات مديره خانه سينما متشکل از فرهاد توحيدي، محمدمهدي عسگرپور، ابراهيم مختاري، امير اثباتي، محمدرضا موييني و … حضور داشتند.

 

منوچهر محمدي:سراغ مصاديق نرفتيم

 

منوچهر محمدي به خبرنگار «باني فيلم» بیان کرد: با دوستان سينماگر توافق كرديم در اين جلسه با وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي درباره گزينه‌هاي رياست سازمان سينمايي صحبتي نكنيم و به بيان نقطه نظرات كارشناسي درخصوص نقد مديريت فعلي، چالش و افق‌هاي پيش روي سينماي ايران بپردازيم.

 

او بیان کرد: حتي مباحث صحبت‌ شده مباحثي نبود كه به ذكر مصاديق منجر شود و دليل اين هم تنها اين بود كه بتوانيم به راحتي نقطه نظرات كارشناسي خود را خدمت وزير محترم ارائه دهيم و ترجيح داديم بيشتر پيرامون مباحث كلان سينما و همچنين حوزه فرابخشي سينما يعني تعاملات بين وزارت فرهنگ و ارشاد با حوزه‌هاي ديگر كه به نوعي با مسائل سينما سروكار دارند صحبت كنيم. تا از مجموع اين مباحث يك هم‌افزايي براي بالا بردن قدرت و توان سينما در حوزه‌هاي توليد توزيع و نمايش استفاده كنيم.

 

 حسن برزيده:برآيند جلسه وزير، ايجاد يك تعامل ايده‌آل است

 

حسن برزيده با اظهار احساس خوش‌بيني به آينده كاري وزارت ارشاد، جلسه با علي جنتي را اميدوارانه ارزيابي كرد.

 

برزيده به «باني فيلم» بیان کرد: ما ترجيح مي‌داديم كسي متوجه اين نشست و صحبت‌ها نشود و موضوع به دست رسانه‌ها نيفتد، چون نمي‌خواستيم به غلط، اينطور تصور شود كه حالا وزير آمده و سينماگران را گروه‌بندي كرده و عده‌اي را فراخوانده و عده‌اي ديگر را نه. در واقع دوستاني از طرف هيأت مديره خانه سينما به نمايندگي از صنوف مختلف آنجا بودند و همچنين من و چند نفر ديگر به دعوت آقاي جنتي حضور پيدا كرديم تا آنچه را كه خواسته همه بود، عنوان كنيم.

 

وي بیان کرد: وزير و دوستاني كه با ايشان كار مي‌كنند نبايد وارد بازي‌هايي شوند كه در چند مدت اخير و در دولت قبلي شاهد بوديم ‌. در چند سال گذشته آنطور كه بايد و شايد يك تعامل همه‌جانبه برقرار نشد؛ اميدوارم در 4 سال آينده اين اتفاق رخ دهد.

 

اين كارگردان سينما همچنين در بیان کرد و گو با باشگاه خبرنگاران بیان کرد: با توجه به شرايط خاص حاكم در سينما در حال حاضر مايل به صحبت در اين باره نيستم،زيرا نمي‌خواهيم حساسيت ايجاد كنيم. اما به طور كلي جلسه ديشب جلسه خوبي بود و در مجموع به نوعي جلسه معارفه بود كه در اين جلسه سينماگران و وزير ارشاد به بيان ديدگاه‌هاي خود پرداختند.

 

او عنوان كرد: اين جلسه اميدواركننده بود و ما سينماگران بعد از خروج از آن به ايجاد تغييراتي در آينده و اصلاح امور بسيار اميدوار شديم.

 

اين كارگردان تصريح كرد: صحبت‌هاي كلي‌اي در خصوص خانه سينما شد و جلسه بعدي كه با حضور هيئت مديره و وزير ارشاد بود مطالب جامع‌تري در اين خصوص ارائه شد.

 

 فرهادي توحيدي: برنامه‌هاي جنتي، واقع‌بينانه است

 

فرهاد توحيدي با واقع‌بينانه توصيف كردن برنامه‌هاي علي جنتي، نگاه خود را به فرداي سينما اميدوارانه توصيف كرد.

 

توحيدي در پاسخ به اين سوال كه در جلسه وي و چند تن از سينماگران با وزير ارشاد، درباره چه موضوعاتي صحبت شد، به «باني فيلم» بیان کرد: موارد را به صورت كلي عرض مي‌كنم: ما درباره سينماي ايران صحبت كرديم و مشكلاتي كه در زمينه توليد و توزيع و پخش وجود دارد. همچنين وضعيت خانه سينما هم موضوعي بود كه مورد اشاره ما قرار گرفت. منتظريم مديران منصوب شوند و اقدامات مورد نياز را انجام دهند تا اين خانه مجدد بازگشايي شود.

 

وي بیان کرد: برنامه هاي آقاي جنتي برنامه‌هاي نسبتاً جامع و خوبي هستند و مي‌توانند براي فرداي ايران افق‌هاي روشني را ترسيم كنند و دستاوردهاي تازه‌اي به همراه داشته باشند. ما چارچوب سينماي بين‌المللي را نيز تشريح كرديم و خواستيم شرايطي فراهم شود كه هر چه بيشتر به آن دست پيدا كنيم. اصلاح قوانين و مقررات سينما هم امر مهم ديگري بود كه مورد تأكيد ما قرار گرفت.

 

توحيدي بيان داشت: ما به آقاي وزير يادآور شديم در حوزه خصوصي سازي و بخش خصوصي سينما بايد كارهاي جدي انجام شود و سهم دولت از كارفرمايي كاسته شود. به عبارت بهتر خواستيم كه دولت يك دستگاه نظارتي و سياست‌گذار باشد و نه نهادي داراي مداخله مستقيم در امر سينما.

 

فرهاد توحيدي در خاتمه تأكيد كرد: من قطعاً و حتماً به اين وزارت اميدوار هستم و نگاه خوشبينانه‌اي به آن دارم. چارچوب كلي برنامه‌هاي آقاي روحاني مثبت است و به تبع آن، برنامه‌هاي آقاي جنتي هم واقع‌بينانه و خوب است، با اين شرط كه عوامل اجرايي از ميان افراد خوب و كارآمد انتخاب شوند و به خصوص داراي روحيه پيگيري امور باشند، چون در صورت مداومت در اجراي برنامه‌هاست كه آنچه خواسته ماست، محقق مي شود.

 

 اثباتي: خانه سينما وارد بحث رياست سازمان سينمايي نشد

 

امير اثباتي نيز در بیان کرد‌و‌گويي با ايسنا بيان کرد: در جلسه‌ 28مردادماه سينماگران با علي جنتي- وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي- اعضاي هيات مديره‌ خانه سينما براي جلسه‌ي روز پنج‌شنبه دعوت شدند و تعدادي دعوت‌نامه‌ ديگر هم از طريق وزارت ارشاد به خانه‌ سينما ارسال شده تا از اين طريق ميان سينماگران توزيع شود.

 

اثباتي بیان کرد: از آنجا که خانه‌ سينما روال مشخص و مديريت متمرکزي دارد،‌ دعوت‌نامه‌هاي مربوط به اهالي سينما به خانه سينما فرستاده شده تا به دست آن‌ها برسد.

 

اين عضو هيأت مديره‌ خانه‌ سينما با اشاره به محدوديت فضاي مکان انتخاب شده براي اين ديدار (تالار وحدت) اظهار کرد: تعداي از اين دعوت‌نامه‌ها به طور مشخص به نام سينماگران فرستاده شده و قرار است تعداد ديگري از سينماگران را، خانه سينما مشخص و کارت‌هاي دعوت را براي آن‌ها ارسال کند. به اين ترتيب با توجه به محدوديت فضايي که وجود دارد از تمام اعضاي شوراهاي مرکزي صنوف سينمايي نمي‌توان دعوت کرد، اما قطعا نمايندگاني از هر صنف سينمايي در اين ديدار حضور خواهند داشت.

 

به بیان کرده‌ اثباتي تمام اعضاي هيأت مديره‌ خانه سينما براي اين جلسه دعوت شده و حضور خواهند داشت.

 

وي هم‌چنين درباره جلسه روز گذشته اعضاي هيات مديره خانه سينما با علي جنتي بیان کرد: در اين جلسه گزارشي از وضعيت سينماي ايران، خانه سينما و ماهيت مشکلاتي که براي فعاليت اين نهاد صنفي ايجاد شده و نيز درباره‌ سابقه، تجربه و ظرفيت‌هاي خانه سينما در طول 20 سال فعاليت رسمي‌اش صحبت کرديم.

 

اثباتي ادامه داد: علاوه بر اين هيات مديره خانه سينما بر هم‌سويي خود با رويکرد برنامه دکتر روحاني و نيز شخص آقاي جنتي تاکيد کرد.

 

او با ابراز اميدواري از اينکه اين برنامه در قالب برنامه معاونت سينمايي آينده شکل عملياتي به خود بگيرد، اضافه کرد: هم‌چنين خانه سينما درباره گزينه پيشنهادي براي رياست سازمان سينمايي وارد بحث نشد اما تلاش کرديم انتظار سينماگران را از مسئول آينده در شرايط کنوني براي آقاي جنتي ترسيم کنيم.

 

اثباتي در پايان بیان کرد: انتظار داريم مساله کاهش تصدي‌گري دولت هرچه سريع‌تر اتفاق بيفتد و بخش خصوصي به شکل واقعي تقويت و فعال شود.

 

 

 

مجيدي ديدارش با وزير ارشاد را تكذيب كرد

 

مجيد مجيدي ديدارش با وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي را تكذيب كرد.

 

بیان کرده مي شد اين فيلمساز به همراه تعدادي از كارگردانان شناخته شده، بعداز ظهر روز دوشنبه با علي جنتي ديدار كرده است. مجيدي در بیان کردگو با باني فيلم حضور خود را در اين جلسه تكذيب كرد.

 

مجيدي تمام سال گذشته و امسال را درگير توليد پروژه «محمد(ص)» بود. فيلمي بين المللي با گروهي حرفه اي و شناخته شده كه به نظر مي رسد نقطه عطفي در تاريخ سينماي ايران باشد

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi