متن خبر

بگوییم کلاه‌قرمزی نمی دانیم چه به به آغوش خاک سپرده شد دنیا فنی‌زاده

بگوییم کلاه‌قرمزی نمی دانیم چه به به آغوش خاک سپرده شد دنیا فنی‌زاده

اخبار سینمای ایران بگوییم کلاه‌قرمزی نمی دانیم چه به   به آغوش خاک سپرده شد دنیا فنی‌زاده
شناسهٔ خبر: 15971 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

سینماپرس: مراسم تشییع پیکر دنیا فنی‌زاده عروسک‌گردان کلاه‌قرمزی صبح امروز ۹ دی ماه در ساختمان شماره ۲ خانه سینما برگزار شد.

به گزارش سینماپرس؛ در ابتدای این مراسم فرشته طائرپور از کارگردانان سینمای کودک ضمن عرض تسلیت به مناسبت درگذشت این هنرمند بیان کرد: اگر عمر چهل و چند ساله دنیا فنی‌زاده را کنار بگذاریم، متوجه می‌شویم که او تنها ۲۰ سال به طور واقعی زندگی کرد. او همه بهانه‌ها را برای منفعل بودن داشت اما دست از تلاش نکشید. هیچ‌کس او را بدون لبخند هرگز ندید حتی هنگامی که درد داشت. درواقع او درس زندگی را به ما داد.

سپس مرضیه محبوب از همکاران او بیان کرد: من و دنیا پشت همه دکورهای عروسک، با هم زندگی کردیم. ما با هم درباره همه چیز حرف می‌زدیم، درواقع ما بچه‌هایمان را آنجا بزرگ کردیم. دنیا همیشه به من می‌بیان کرد، به نظرم اگر روزی ما بمیریم، کسی از ما تجلیل می‌کند. او به من می‌بیان کرد وقتی تو بمیری، من نمی‌توانم پشت تریبون بروم و بگویم بانوی فرهیخته‌ای را از دست داده‌ایم اما دنیا زودتر از من رفت و قرار ما را به هم زد.

وی بیان کرد: من قبل از اجرای برنامه، با عروسک‌ها بسیار حرف می‌زنم اما نمی‌دانم این بار به کلاه‌ قرمزی چه بگویم.

سپس شادی پورمحمدی از همکاران دنیا فنی‌زاده پشت تریبون قرار گرفت و بیان کرد: دنیا همیشه زنده است، در این مدت دوستان و افرادی بودند که دعا و قدم‌های آنها همراه ما بود و از اینجا از آنها تشکر می‌کنم. دو فرزند او همیشه بوی دنیا را می‌دهند.

در ادامه مراسم ایرج نوذری بیان کرد: نمی‌دانم چه باید بگویم. برای اولین بار است که پشت یک تریبون قرار می‌گیرم در حالی که بدنم یخ زده است؛ اینجا صحنه بازی نیست، ما خودمان هستیم. باید بگویم که دنیا خود عشق بود، به قول هستی خواهرش او نمک زندگی ما بود.

وی بیان کرد: روز گذشته ما به اتاق بیمارستان نرفتیم چون می‌خواستیم خنده‌های او همواره به یاد ما بماند. او روحیه قوی داشت و حدود ۱۲ سال با بیماری سرطان مبارزه کرد؛ درواقع او مرگ را به سُخره گرفته بود.

سپس نوذری خطاب به فرزندان دنیا فنی‌اده بیان کرد: عرشیا و سیاوش عزیز سرتان را بالا بگیرید، چون مادر شما یک مرد بود؛ مَرد از نظر معرفت؛ مادر شما همواره در ذهن و دل ما باقی می‌ماند.

سپس منوچهر شاهسواری مدیرعامل خانه سینما عنوان کرد: امیدوارم از این پس یاد و خاطره دنیا از یاد ما نرود، این جمع و جمعیت، آنهایی هستند که با روح و جان خود برای سینمای ایران کار می‌کنند. من می‌خواهم به بهانه دنیا سپاسگزار بانوان و خواهران خود در سینمای ایران باشم که کمتر دیده می‌شوند.

وی بیان کرد: به یاد داشته باشید که این جمع آینده کودکان ما را می‌سازد.

شاهسواری سپس خطاب به حاضران بیان کرد: همه شما حیثیت جمعی هنرمندان سینمای ایران هستید و خودتان بخشی از این حیثیت هستید. سینمای ایران مسلط و پایدار است و تسلط و پایداری خود را به یُمن هنرمندان خود دارد که در این سینما کار کردند و کار می‌کنند؛ از پرویز گرفته تا دنیا فنی‌زاده.

در ادامه مراسم عادل بزدوده بیان کرد: ما چندی پیش یکی از بزرگترین بازیگران سینما، تئاتر و تلویزیون ایران را از دست دادیم، زنده‌یاد داوود رشیدی را از دست دادیم و سپس پدر من فوت کرد.

وی بیان کرد: وقتی درباره دنیا می‌خواهم حرف بزنم، برای من سخت است چون قرار است که دنیا به این شکل باشد که بزرگترها بروند و کوچکترها درباره آنها حرف بزنند اما این اتفاق در مورد دنیا نیفتاده است.

بزدوده سپس ضمن یادآوری چگونگی شکل‌گیری همکاری آنها بیان کرد: بعد از انقلاب، دنیا جزو اولین بچه‌هایی بود که به گروه ما به کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان اضافه شد. آخرین انتخاب دنیا که فرهیختگی او را می‌رساند، عروسک‌گردانی کلاه‌قرمزی بود. کلاه‌قرمزی پیش از او کامل بود اما با ورود دنیا فنی‌زاده کامل‌تر شد. در واقع او شکل اساسی به این شخصیت داد.

وی در پایان بیان کرد: ما در سینما آشیانه‌ای نداریم، سؤال من این است که جایگاه ما در خانه سینما کجاست؟ ما هم هنرمند هستیم و درآمد ما از همین راه است. امیدوارم این موضوع باعث شود که ما هم در خانه سینما جایی داشته باشیم.

در ادامه مراسم پیکر زنده‌یاد دنیا فنی‌زاده بر دوش دوستداران و علاقه‌مندان سینما، تئاتر و تلویزیون به سمت خانه ابدی او در قطعه هنرمندان بهشت‌زهرا (س) تشییع شد.

ایرج طهماسب، حمید جبلی، رضا بابک، علیرضا تابش، سعید پورصمیمی، همایون اسعدیان، حبیب رضایی، مازیار میری، حمید مدرسی، علیرضا رضاداد، محمدمهدی عسگرپور، بهزاد خداویسی، یدالله صمدی، حبیب ایل بیگی، ستاره اسکندری، شهرام حقیقت دوست، محمدحسین لطیفی، سیدعلی قائم‌مقامی از جمله حاضران در این مراسم بودند.

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi