متن خبر

دولت نیجریه برای بازگرداندن ۱۱۰ دختر ربوده شده با بوکوحرام مذاکره می کند

دولت نیجریه برای بازگرداندن ۱۱۰ دختر ربوده شده با بوکوحرام مذاکره می کند

اخبار سینمای ایران     دولت نیجریه برای بازگرداندن ۱۱۰ دختر ربوده شده با بوکوحرام مذاکره می کند
شناسهٔ خبر: 78425 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

به گزارش ایرنا و به نقل از خبرگزاری الجزایر (واج) در این بیانیه آمدهاست«محمد بخاری»رئیس جمهوری نیجریه ترجیح می دهد دختران ربوده شده در منطقه چیبوک و داپچی زنده به آغوش خانواده هایشان بازگردند و به همین دلیل ترجیح داد به جای راه حل نظامی، راه مذاکره را با این گروه در این مورد پیش گیرد.
این بیانیه می افزاید، رئیس جمهوری تاکید کرد ، نیجریه با هماهنگی ساپایگاه خبری ایهنا های بین المللی و مذاکره کنندگان سعی می کند دختران ربوده شده بدون هیچ مشکلی آزاد شوند.
مقام های نیجریه ای توضیح بیشتری در خصوص مذاکره کنندگان و چگونگی ارتباط با بوکوحرام نداده اند.
«عبدالمالک سومونو» مسئول پلیس ایالت «یوبی» نیجریه دوم اسفند از ناپدید شدن یکصد و ۱۱ دانش آموز دختر در پی حمله گروه تروریستی بوکو حرام به شرق نیجریه، خبر داد.پس از این حمله برخی منابع ادعا کردند شماری از این دختران آزاد شده اند اما وزارت اطلاع رسانی نیجریه ۶ اسفند اعلام کرد، هنوز از سرنوشت ۱۱۰ دانش آموز دختر که پس از حمله گروه تروریستی بوکوحرام به مدرسه ای در «داپچی » واقع در شمال شرق نیجریه ناپدید شده اند، اطلاعی در دست نیست.
بوکوحرام در سال ۲۰۱۴میلادی نیز ۲۷۶ دانش آموز دختر را در استان «پرنو» ربوده بود که این شوک بزرگی به جامعه بین الملل وارد کرد.
«ابوبکر شیکاو» سرکرده گروه تروریستی بوکوحرام ۱۸ بهمن گذشته با انتشار ویدیویی مقام های نیجریه و طرفداران آموزش به سبک کشورهای غربی را به حملات تروریستی بیشتر تهدید کرد.
شیکاو بیان کرد، کسانی که به قوم گرایی و ناسیونالیسم و ترویج آموزش به روش غربی اعتقاد داشته باشند، هدف حملات این گروه قرار می گیرند .
ابوبکر شیکاو از سال ۲۰۰۹ و پس از کشته شدن «محمد یوسف » بنیانگذار بوکوحرام، رهبری این گروه را بر عهده دارد. 
عملیات تروریستی بوکوحرام تاکنون باعث کشته شدن ۲۰هزار نفر و آواره شدن بیش از دو میلیون و ۶۰۰هزار نفر در نیجریه شده است.
بوکوحرام در زبان هوسایی، معنای «آموزش غربی حرام است»دارد.
بوکوحرام پیشتر با شبکه القاعده ارتباط داشت اما در مارس سال ۲۰۱۵ با ابوبکر البغدادی سرکرده گروهک تروریستی داعش بیعت کرد و نام خود را به ولایت غرب آفریقا تغییر داد.
گروه تروریستی بوکوحرام فعالیت خود را در کشورهای حوزه دلتای نیجر از جمله نیجریه، نیجر و کامرون گسترش داده و با استفاده از حملات انتحاری به ویژه با استفاده از زنان و کودکان، هزاران شهروند این کشورها را به خاک و خون کشیده است

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظرمحل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi