متن خبر

تغییرات ترامپ رنگ و بوی دشمنی بیشتر با برجام را دارد ترامپ گفته بود در مورد دیدار با رهبر کره شمالی احتیاجی به مشورت با تیلرسون ندارد رئیس دفتر ترامپ دوبار با تیلرسون تماس گرفت و گفت استعفا ندهید رئیس جمهور خود وارد عمل می شود

تغییرات ترامپ رنگ و بوی دشمنی بیشتر با برجام را دارد ترامپ گفته بود در مورد دیدار با رهبر کره شمالی احتیاجی به مشورت با تیلرسون ندارد رئیس دفتر ترامپ دوبار با تیلرسون تماس گرفت و گفت استعفا ندهید رئیس جمهور خود وارد عمل می شود

اخبار سینمای ایران    تغییرات ترامپ رنگ و بوی دشمنی بیشتر با برجام را دارد  ترامپ گفته بود در مورد دیدار با رهبر کره شمالی احتیاجی به مشورت با تیلرسون ندارد  رئیس دفتر ترامپ دوبار با تیلرسون تماس گرفت و گفت استعفا ندهید رئیس جمهور خود وارد عمل می شود
شناسهٔ خبر: 78433 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

پایگاه خبری ایهنا به نقل از انتخاب منتشر کرد :

آسوشیتدپرس نوشت: دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، روز سه شنبه وزیر امور خارجه رکس تیلرسون را اخراج کرد و به سرعت پس از او مایک پومپئو، رئیس ساپایگاه خبری ایهنا سیا را جایگزین کرد.

به گزارش «انتخاب»؛ در این مقاله به قلم جاش لیدرمن و متیو لی می خوانیم : اگرچه وجود برخی اختلافات بین ترامپ و تیلرسون ، موضوع حذف وی را چندان دور از ذهن نکرده بود، اما این یک اخراج شوک آور تلقی می شد .

ترامپ لحظاتی پس از این اخراج  بیان کرد : “ما در مورد مسائل مختلف اختلاف هایی داشتیم.”

 این درواقع یک نسخه دیپلماتیک از توضیح در خصوص روابط پیچیده و پر مشکل ترامپ با  وزیر خارجه سابقش است. به نظر می رسد بخشی از این نارضایتی به القابی مرتبط باشد که تیلرسون در جلسات با دیگر مقامات در خصوص ترامپ به کار می بردهاست.

گزارش های پراکنده در خصوص احتمال اخراج تیلرسون از پاییز گذشته آغاز شده و روز به روز نیز افزایش یافته بود، اما وزیر امور خارجه ایالات متحده هرگز به این اخبار توجه نمی کرد . از سوی دیگر هیچ وقت این خبرها را شخصا منکر نمی شد .

برخی از   مقامات کاخ سفید در ماه نوامبر مجددا به خبرنگاران بیان کردند که کاخ سفید چندین برنامه برای جایگزینی او با پومپئو  در چنته دارد.  اما تیلرسون  بی توجه به این شایعات و با این استدلال که چنین مدعایی اثبات نشده به کار خود ادامه داد.

تغییرات ترامپ به شدت ، رنگ و بوی دشمنی بیشتر با توافق هسته ای ایران را دارد. این در حالیاستکه سیاست های آمریکا در قبال مذاکره با کره شمالی نیز حائز اهمیت است.در این میان، اختلافات درباره نحوه رسیدگی به توافقنامه ایران، یکی از محورهای اخراج تیلرسوناست. چرا که بنا بر بیان کرده ترامپ ، وی و تیلرسون در این زمینه یکسان فکر نمی کردند . ترامپ در این خصوص عملا بیان کرده : ما مثل هم فکر نمی کردیم .

اگرچه ترامپ و برخی دیگر از  مقامات بیان کردند که پمپئو یک جایگزین موقتی برای تیلرسون است، اما  رئیس جمهور ایالات متحده اعلام کرده این تصمیم را اخیرا و بنا بر مصالحی که خود تشخیص داده گرفتهاست.  ترامپ  در ادامه بیان کرد: “تیلرسون اکنون بسیار خوشحال است”.

این تغییرات درست در پایگاه خبری ایهنای رخ می دهد که گردش های شدید دیپلماتیک در دولت ترامپ چه از سوی مقامات داخل و چه از سوی مقامات خارج از کاخ سفید به شدت مورد هشدار واقع شده است.

گری کن، مشاور ارشد اقتصادی دولت ترامپ نیز طی هفته گذشته استعفای خود را اعلام کرد، مدت ها پیش از وی نیز  هوپ هیکس و رابرت پورتر، مدیرکل ارتباطات دولت به طور نسبتا همپایگاه خبری ایهنا و در آستانه آغاز سال دوم ریاست جمهوری  ترامپ از دولت وی کناره گیری کردند.

برای ترامپ، این تغییر در پایگاه خبری ایهنای بحرانی رخ دادهاست، چرا که اکنون چندین اولویت مهم سیاست خارجی، از جمله تصمیم گیری در مورد اینکه آیا آمریکا توافق ایران را ترک می کند، یا خیر مطرحاست. به ویژه اگر به یاد بیاوریم پومپو توافق هسته ای ۲۰۱۵ ایران را “فاجعه آمیز” نامیده است.

تیلسون برای مدتی طولانی ترامپ را تحت فشار قرار داد تا در توافقنامه  هسته ای باقی بماند. از سوی دیگر وی با متحدان اروپایی و دیگران به دنبال یک استراتژی ملایم  برای بهبود و تقویت معامله و حفظ آن بود .

در این میان گشایش باب های دیپلماتیک چشمگیر با کره شمالی نیز حائز اهمیت است. چرا که ترامپ تصمیم دارد جلسه تاریخی خود را با رهبر کره شمالی یعنی کیم جونگ اون در ماه مه برگزار کند. پیش از این نیز تحت فشار قرار دادن کره شمالی با تحریم و سایر اقدامات انزوایی، جزو اولویت های تیلرسون بود.

او بارها در خصوص برگزاری یک جلسه با رهبر کره شمالی و مذاکره با وی صحبت کرده و طرفدار سرسخت این نوع مذاکرات بود. وقتی که در نهایت ترامپ دعوت کیم را برای جلسه ای مشترک پذیرفت، تیلرسون در اتیوپی بود.

رییس جمهور ایالات متحده اعلام کرد که وی معاون ساپایگاه خبری ایهنا سیا یعنی جینا هاسبل را برای جایگزین شدن در مقام پومپئو برگزیده است. در صورتی که با این جانشینی موافقت شود، هاسبل، نخستین زنی خواهد بود که به این مقام رسیدهاست.

با توجه به این که پومپئو، پیش از این به عنوان یکی ازاعضای کنگره  و نماینده جمهوری خواهان از کانزاس فعالیت می کرده و بعدها توسط مجلس سنا برای نقش فعلی خود  در ساپایگاه خبری ایهنا سیا تایید شده است، بنابراین احتمالی دور از ذهن نیست که برای کسب مقام وزارت امور خارجه توسط کنگره تایید شود.

ترامپ در توئیتر خود در این خصوص نوشتهاست: “او یک کار خارق العاده انجام خواهد داد! “جالباستکه ترامپ در خصوص روابط خود با تیلرسون بیان کرد: به شدت به لحاظ افکار از یکدیگر دور هستیم و اختلاف عقیده داریم.

دو مقام در کاخ سفید بیان کردند که ترامپ میخواست پیش از دیدار رهبر کره شمالی، تیمی جدید در سیاست خارجی داشته باشد.

یک مقام ارشد در کاه سفید اظهار داشت: وقتی ترامپ تصمیم به دیدار با کیم جونگ اون گرفت، تیلرسون همچنان در افریقا بود و وقتی یکی از دستیاران ترامپ از او پرسید که آیا نباید تیلرسون نیز در این باره نظر دهد، ترامپ بیان کرد که هیچ دلیلی برای مشورت با او ندارد چراکه مهم نیست آنها چه تصمیمی می گیرند.

وی بیان کرد: تیلرسون مخالف چنین تصمیمی از سوی ترامپ بود.

از سوی دیگر، چندین مقام کاخ سفید بیان کردند که تیلرسون روز جمعه از تصمیم ترامپ با خبر شده بود. با این حال، یک مقام دیگر بیان کرد که جان کلی رئیس دفتر ترامپ روز جمعه و همچنین شنبه با تیلرسون تماس گرفته بود و هشدار داده بود که اگر استعفا ندهد، ترامپ بزودی وارد عمل می شود و گزینه ی جایگزین او انتخاب شده بود.

این مقام بیان کرد: وقتی تیلرسون حاضر به کناره گیری نشد، ترامپ او را اخراج کرد.

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi