متن خبر

شهردار لندن خواستار عذرخواهی دولت انگلیس از هند شد

شهردار لندن خواستار عذرخواهی دولت انگلیس از هند شد

اخبار سینمای ایران     شهردار لندن خواستار عذرخواهی دولت انگلیس از هند شد
شناسهٔ خبر: 60200 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

پایگاه خبری ایهنا به نقل از انتخاب منتشر کرد :

شهردار لندن از دولت انگلیس خواست به طور رسمی از ملت هند به خاطر قتل عام مردم در جریان شورش های سال ۱۹۱۹ عذرخواهی کند.

صادق خان بیان کرد: دولت انگلیس باید رسما به دلیل قتل عام جلیانوانا باقری در ماه آوریل ۱۹۱۹ از سوی سربازان ارتش سرخ بریتانیا معذرت خواهی کند.

شهردار لندن پایگاه خبری ایهنای این سخنان را مطرح کرد که برای یک دیدار شش روزه از هند و پاکستان در شهر آمریتسار هند به مقبره برخی از این جانباختگان رفت و دسته گل نثار مقبره آنها کرد.

وی این قتل عام را یکی از وقایع وحشتناک تاریخ هند دانست و تاکید کرد که دولت انگلستان باید در صدمین سالگرد این قتل عام از مردم عذرخواهی کند.

این در حالیست که دولت انگلیس هرگز عذرخواهی رسمی برای قتل عام که صدها نفر در آن کشته شدند به عمل نیاورده است. در فوریه ۲۰۱۳، دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا، این کشتار را به عنوان یک ‘رویداد عمیقا شرم آور’ توصیف کرد اما در طی پایگاه خبری ایهنا خود از آمریتسار، از اعلام نظر رسمی خودداری کرد.

در ۱۳ آوریل سال ۱۹۱۹ میلادی اندکی پس از خاتمه جنگ جهانی اول، مردم هند به طور یکپارچه در اعتراض به دشواری های اقتصادی و سیاست سختگیرانه بریتانیا علیه استعمارگران بریتانیایی دست به تظاهرات مسالمت آمیز زدند. اما این تظاهرات در شهر آمریتسار در ایالت پنجاب با یک کشتار خاتمه یافت.

مردم هند که در جریان جنگ همراه نیروهای بریتانیایی در جبهه های اروپا جانفشانی کرده بودند، وعده خودمختاری که مونتاگو وزیر هندوستان در دولت بریتانیا در سال ۱۹۱۷ داده بود را فراموش نکردند. اما با خاتمه جنگ بریتانیایی ها به وعده خود عمل نکردند و قدرت اجرایی کماکان در اختیار بریتانیا بود.
نارضایتی در میان طبقه نخبگان هندوستان افزایش یافت و بریتانیایی ها قوانین راولات که به آنها اجازه می داد، محرکان احتمالی را بدون محاکمه و فقط در صورت تشخیص زندانی کنند در هندوستان برقرار کردند.

به دعوت مهاتما گاندی رهبر کنگره ملی هند، مردم دست به اعتصابات و تظاهرات زده و محصولات انگلیسی را تحریم کردند.

در شهر آمریتسار در ایالت پنجاب به رغم مسالمت آمیز بودن تظاهرات، ژنرال رجینالد دایر بریتانیایی به نیروهای خود دستور داد بدون ملاحظه به سوی مردم شلیک کنند.

با دستور رجینالد دایر ژنرال بریتانیایی که به « قصاب آمریتسار » شهرت یافت، این تظاهرات به خاک و خون کشیده شد و لکه سیاهی دیگری در صفحات تاریخ استعماری بریتانیا نقش بست.

در نتیجه این اقدام وحشیانه ۳۷۹ مرد، زن و کودک به قتل رسیدند و بیش از ۱۲۰۰ نفر مجروح شدند.

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi