متن خبر

در خصوص برخورد سلیقه ای و عجیب مدیریت سازمان سینمایی با یک فیلم علیرضا رئیسیان شکواییه

در خصوص برخورد سلیقه ای و عجیب مدیریت سازمان سینمایی با یک فیلم علیرضا رئیسیان شکواییه

اخبار سینمای ایران    در خصوص برخورد سلیقه ای و عجیب مدیریت سازمان سینمایی با یک فیلم علیرضا رئیسیان شکواییه
شناسهٔ خبر: 14811 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

پایگاه خبری سینمایی ایهنا به نقل از سینماپرس منتشر کرد: علیرضا رئیسیان کارگردان و تهیه کننده سینمای ایران از برخورد سلیقه ای و عجیب مدیریت سازمان سینمایی با فیلم سینمایی «پرونده هاوانا» انتقاد کرد.

به گزارش پایگاه خبری سینمایی ایهنا به نقل از سینماپرس منتشر کرد، مدتی پیش خبر عرضه فیلم سینمایی «پرونده هاوانا»  در شبکه نمایش خانگی در حالی در رسانه ها منتشر شد که قریب به دوازده سال از تولید این فیلم میگذشت.

سرانجام پس از سالها انتظار و بدون اکران عمومی، شورای نمایش خانگی هفته گذشته مجوز عرضه این فیلم اجتماعی را صادر نمود اما “پرونده هاوانا” در تاریخی که پیش از این در رسانه ها اعلام شده بود عرضه نشد تا این سوال بزرگ از ذهن مخاطبین عبور کند که چرا جلوی عرضه آن گرفته شد؟


متن شکواییه علیرضا رئیسیان کارگردان این فیلم را در ادامه می خوانید:

به کدام ملت است این!؟

به کدام دولت است این!؟


هنگامیکه رئیس محترم دولت تدبیر وامید دو روز پیش و در افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات،در دفاع از آزادی بیان عنوان نمودند که ” نشکنید قلم ها را و بریده نکنید زبان ها را” با خودم فکر کردم که یک طرف این جملات معلوم است و آنها کسانی هستند که قلم و زبان و اندیشه را در اختیار هنر خود دارند ولی طرف دیگر که قلم را می شکند و زبان را می برد مجهول است!

تا دیروز که معاون نظارتی سازمان سینمایی بدون هیچ توضیحی پروانه نمایش مصوب شورای تحت مدیریت خود را لغو کردند فهمیدم آنکه تیغ بدست دارد کیست!

مدیری که در حصار خوش خدمتی، همچون آب خوردن حاصل زحمت و خون دل جمعی از فرهیخته گان سینما را توقیف کرده وخلاف تمام قوانین عمل می کند.

فیلم “پرونده هاوانا” با مضمونی هشدار دهنده به نقش مخرب بیگانگان و همدستی مزدوران داخلی برای جلوگیری از پیشرفت علمی کشور در قالب داستانی جذاب می پردازد همان اتفاقی که بارها در کشور شاهد آن بودیم و اخرین نمونه آن ترور دانشمندان هسته ای مان بود.

این فیلم که محصول سال ١٣٨٣است در جشنواره فیلم فجر نامزد دریافت دو سیمرغ شد و پروانه نمایش داخل و خارج گرفت . همچنین توسط بخش بین الملل بنیاد فارابی در قسمت مسابقه اصلی شش جشنواره جهانی حضور داشت و مورد استقبال بالای مخاطبان این کشورها قرار گرفت. 

سپس در دولت نهم مجدداً پروانه نمایش اخذ نمود و هفته پیش نیز  پروانه نمایش خانگی آن بدون هیچ ممیزی تائید شد ، دقت کنید :سه بار تائیدیه که آخرین آن در همین دولت تدبیر و امید صورت گرفته است ولی از نمایش آن جلوگیری بعمل آمد.


وحالا پرسش اینست که چه کسی تبر برداشته و قلم می شکند وخلاف اشکار در برابر اظهارات رئیس جمهور که بالاترین مقام اداری و اجرایی است را با افتخار انجام  داده و رئیس سازمان سینمائی هم  با لبخند ، فقط نظاره گر است!


اگر اینگونه آثار در کشور و سینما کمتر ساخته می شوند یک دلیل بیشتر ندارد و آنهم حاصل رفتار سلیقه ای  مدیران ناکارآمد است؛ و بجای این فیلم ها در مراکزی که باید به عرضه تولیدات فرهنگی-هنری ارزشمند کشور بپردازند پر شده از آثار سطحی که آمار فروش را برای ارائه بیلان کار به رؤسا و توجیه ممیزی کور اماده کند.


اینک از جناب دکتر صالحی٬ عمیقا خواهشمندم  که به مساله عدم نمایش «پرونده هاوانا» پس از گرفتن پروانه نمایش رسیدگی نموده و برای روشن شدن اذهان نتیجه را اعلام نمایند.

در پناه حق.


علیرضا رئیسیان

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi