متن خبر

احتمال رایزنی با ۱+۵ درباره توافق مکمل برجام فرانسه

احتمال رایزنی با ۱+۵ درباره توافق مکمل برجام فرانسه

اخبار سینمای ایران     احتمال رایزنی با ۱+۵ درباره توافق مکمل برجام فرانسه
شناسهٔ خبر: 44987 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

پایگاه خبری ایهنا به نقل از انتخاب منتشر کرد :

فرانسه روز چهارشنبه از احتمال رایزنی با اعضای ۱+۵ برای رسیدن به یک توافق مکمل «برجام» که برنامه موشکی ایران را هم شامل می‌شود، خبر داد.

به گزارش فارس، فرانسه روز چهارشنبه از احتمال رایزنی با اعضای ۱+۵ برای مذاکره درباره یک توافق مکمل «برجام» که برنامه موشکی ایران را هم شامل می‌شود، خبر داد.

«آگنس روماتت اسپاین»، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه در کنفرانس خبری بیان کرد: «رئیس‌جمهور [امانوئل ماکرون] روز ۲۹ آگوست بیان کرد که توافق وین را می‌توان با همکاری برای دوران پس از سال ۲۰۲۵ و همکاری‌های ضروری درباره استفاده [ایران] از موشک‌های بالستیک تکمیل کرد.»

وی در ادامه بیان کرد: «این همکاری می‌تواند موضوع رایزنی‌های آتی با شریکان ما باشد.»

ایران و گروه ۱+۵ سال ۲۰۱۵ در شهر وین، پایتخت اتریش به توافقی برای حل و فصل یک دهه تنش بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست پیدا کردند. این توافق قراراستدر ازای اقدام ایران برای محدود کردن بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای خود، تحریم‌های بین‌المللی علیه این کشور را کاهش دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هفت گزارش بعد از اجرایی شدن این توافق هسته‌ای پایبندی ایران به مفاد آن را تأیید کرده است، اما کارشکنی‌های دولت آمریکا باعث شده تهران هنوز از مزایای اقتصادی وعده‌‌داده شده در این توافق برخوردار نشود.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا از پایگاه خبری ایهنا ورود به کاخ سفید بارها از «برجام» به عنوان یک «توافق بد» یاد کرده و تهدید کرده از آن خارج خواهد شد. وی همچنین در اجلاس گروه ۲۰ در اقدامی که نقض آشکار دست‌کم یکی از بندهای این توافق هسته‌ایاستسران کشورها را به دوری از بازار ایران ترغیب کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از دیپلمات‌های غربی نوشته اظهارات مقام‌های فرانسه در شرایطی مطرح شده‌اند که تهدیدهای ترامپ به خروج از توافق هسته‌ای نگرانی در پاریس را به همراه داشته است.  

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه بیان کرد: «توافق وین درباره برنامه هسته‌ای ایران برای امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی و منع اشاعه ضروری است. هیچ جایگزین معتبری ندارد.»

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi