متن خبر

بدون کمک وهابیت محقق نمی‌شود بن‌سلمان رؤیای پادشاهی لوموند

بدون کمک وهابیت محقق نمی‌شود بن‌سلمان رؤیای پادشاهی لوموند

اخبار سینمای ایران   بدون کمک وهابیت محقق نمی‌شود بن‌سلمان  رؤیای پادشاهی  لوموند
شناسهٔ خبر: 65281 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

پایگاه خبری ایهنا به نقل از انتخاب منتشر کرد :

مجله «لوموند دیپلماتیک» فرانسه در یادداشتی می‌نویسد، ولی‌عهد عربستان برای رسیدن به تخت پادشاهی، علاوه بر سیطره بر عرصه سیاسی و اقتصادی این کشور، باید بر مهمترین منابع سمبلیک قدرت عربستان که همان وهابیت است، نیز سیطره داشته باشد.

به گزارش فارس، رسانه‌ای فرانسوی در یادداشتی به قلم «نبیل مولین»، تاریخ نگار، نویسنده و پژوهش‌گر در «مرکز ملی پژوهش علمی فرانسه» می‌نویسد ولی‌عهد عربستان برای رسیدن به تخت پادشاهی به وهابیت نیاز دارد.

مجله «لو موند دیپلماتیک» امروز (پنجشنبه) نوشت «محمد بن سلمان برای اینکه بتواند آمال و آرزوهای خود در احتکار قدرت محقق کند، نیاز به این دارد که بر مهمترین منابع نمادین قدرت عربستان که همان وهابیت است، سیطره داشته باشد».

نویسنده این یادداشت به وعده‌هایی که ولی‌عهد عربستان برای انجام اصلاحات عمیقی در این کشور داده، اشاره می‌کند و می‌گوید که وعده‌های مربوط به برطرف کردن دلایل “افراط گرایی دینی” در عربستان دقیقا به معنای دوری از “مسلک وهابی” رایج در این کشور نیست.

وی ادامه می‌دهد «وهابیت پشتیبان نظام پادشاهی عربستان بوده و شیوخ و شخصیت‌های سمبلیک این کشور همیشه توانسته‌اند با تلاش‌ها برای سیطره بر آن‌ها کنار بیایند».

به بیان کرده این مؤرخ، اطلاعات به دست آمده حکایت از آن دارد به دست گرفتن قدرت از سوی محمد بن سلمان در عربستان صفحه جدیدی از تاریخ این کشور را خواهد گشود.

نبیل مولین ادامه می‌دهد، کسی که اقدامات و اظهارات ویرانگر محمد بن سلمان به ویژه بعد از انتخاب وی به عنوان ولی‌عهد جدید عربستان در ماه ژوئن گذشته را دنبال کند، پی خواهد برد که بلند پروازی‌ها و آمال وی در بازسازی ساختار عرصه اجتماعی عربستان با هدف انحصار قدرت خلاصه می‌شود که این خود نیازمند سیطره کامل بر همه عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و دیپلماسی عربستان است.

پژوهشگر مرکز ملی پژوهش علمی فرانسه می‌نویسد، این جاه طلبی و بلند پروازی محقق نمی‌شود جز با سیطره بر عرصه دینی عربستان که با دعوت محمد بن سلمان به اسلام معتدل، اعطای حق رانندگی به زنان، برگزاری کنسرت‌های موسیقی، افتتاح سینماها به منصه ظهور رسید و به صورت گسترده این گونه تفسیر و برداشت شد که این گونه اقدامات، طرح بی‌سابقه و بلکه انقلابیاستکه هدف آن ریشه کن کردن وهابیت از جامعه و نظامی حاکم عربستان است.

براساس این یادداشت، تلاش برای کاهش قدرت و جایگاه وهابیت و به حاشیه راندن آن زاییده حوادث اخیر عربستان نبوده و شیوخ وهابیت همیشه توانسته‌اند به لطف راهبرد خود که فرمانبری، فشار و کش دادن را جمع کرده، از این به‌حاشیه راندن عبور کند.

در پایان این یادداشت آمده است، شیوخ عربستان برای اینکه وجودشان ادامه پیدا کند، مجبور خواهند شد با بازگشت دوباره استبداد ظالمانه همراهی کنند که این به معنای پذیرش تغییرات مشخصیاستو هدف از این تغییرات دقیقا ایناستکه دیگر تغییری وجود نداشته باشد.

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi