متن خبر

حتی نمایش خصوصی هم جرم است در جشنواره فجر شد قاتل اهلی مسعود کیمیایی خواستار نمایش ندادن

حتی نمایش خصوصی هم جرم است در جشنواره فجر شد قاتل اهلی مسعود کیمیایی خواستار نمایش ندادن

اخبار سینمای ایران  حتی نمایش خصوصی هم جرم است  در جشنواره فجر شد قاتل اهلی مسعود کیمیایی  خواستار نمایش ندادن
شناسهٔ خبر: 15878 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

پایگاه خبری سینمایی ایهنا به نقل از سینماپرس منتشر کرد: مسعود کیمیایی طی نامه ای به دبیر جشنواره فجر خواستار نمایش ندادن فیلم قاتل اهلی در این جشنواره فیلم فجر شده است.
 «فیلم قاتل اهلی هنوز تمام نیست، فیلمبرداری می خواهد، موسیقی می خواهد، تدوین کامل می خواهد… نمایش این اثر نیمه کاره مرا در جشنواره فجر یا هر جای دیگری متوقف کنید». این بخشی از نامه مسعود کیمیایی کارگردان «قاتل اهلی» در واکنش به اقدامات خودسرانه تهیه کننده فیلم است که خطاب به محمد حیدری دبیر جشنواره فیلم فجر ۳۵ نوشته شده. فیلمی که حسابی مایه دلخوری و ناراحتی کیمیایی را از ناحیه رفتارهای تهیه کننده آن فراهم کرده است.

به گزارش بانی فیلم، مسعود کیمیایی بیست و یکمین فیلم خود را ۲۲ تیر ماه امسال، یعنی یکی ـ دو هفته پس از درگذشت تأسف برانگیز عباس کیارستمی با یاد او جلوی دوربین برد. کارگردان فقیدی که تیتراژ سه فیلم کارنامه کیمیایی، «قیصر»، «رضا موتوری» و «سربازهای جمعه» را ساخته بود و اگر اجل مهلت می داد، شاید برای قاتل اهلی هم همین کار را می کرد. البته قاتل اهلی از سر رفتارهای عجیب تهیه کننده، چندان برای کیمیایی «آمد» نداشته است؛ تا حدی که پس از دو ـ سه ماه بلاتکلیفی،‌ او را ناگزیر از نگارش نامه به دبیر جشنواره فجر کرده تا مبادا این فیلم را که او «زخمی» و «نیمه تمام» اش می داند، به اکران برسد.

کیمیایی اخیراً‌ نیز شکوائیه هایی را خطاب به رئیس سازمان سینمایی، هیات داوری خانه سینما و بعضی از مراجع تصمیم گیرنده نوشته بود و با تکرار درخواست هایش در جهت مساعدت و پا در میانی برای به پایان رساندن فیلم، از تهیه کننده آن منصور لشگری قوچانی گلایه های روشن و صریحی کرد. با پیگیری رئیس سازمان سینمایی و جلسه ای که چندی پیش با حضور طرفین ماجرا صورت گرفت، تهیه کننده ملزم به رعایت سه پیش شرط از جمله فیلمبرداری دو سکانس باقیمانده، انجام مراحل فنی با نظارت کارگردان و تسویه حساب با عوامل پروژه شد. کیمیایی در نامه خود به تهیه کننده قاتل اهلی نیز بر لزوم انجام این موارد لازم دانست. بیان کرده می شود سکانس های باقیمانده از قاتل اهلی مربوط به بازی پولاد کیمیایی است. حالا کیمیایی که به بیان کرده خودش اصولاً در بحث تهیه کنندگی فیلم هایش، زمانی که خود آنرا به عهده ندارد، ورود نمی کند و روی کارگردانی و شاخصه های هنری آثارش متمرکز می شود، در مواجهه با تهیه کننده ای که تنها از دو سال پیش وارد این حوزه شده و سه فیلم را تهیه کرده، گرفتار مانده است.

پرویز پرستویی،‌ لعیا زنگنه، پگاه آهنگرانی، پرویز پورحسینی،‌ امیر جدیدی، حمیدرضا آذرنگ، حمیدرضا افشار، سعید پیردوست،‌ شراره دولت آبادی،‌ امیرحسین رستمی، رضا رشیدپور،‌ ثریا قاسمی و… در این فیلم کیمیایی بازی دارند.

تکلیف «قاتل اهلی» را خانه سینما روشن می‌کند

از سوی دیگر در حالی که نزدیک به دو هفته پیش مسعود کیمیایی با ارسال نامه شکواییه ای خطاب به حجت اله ایوبی رییس سازمان سینمایی، درخواست کرده بود نسبت به اجحافی که در پروژه سینمایی «قاتل اهلی»  به جایگاه هنری اش شده مداخله نماید، امروز خبرگزاری فارس به نقل از تهیه کننده این فیلم اعلام کرده که خانه سینما به موضوع اختلاف قوچانی و مسعود کیمیایی رسیدگی کند.

نکته قابل تامل در این ارتباط، رونوشت هایی است که مسعود کیمیایی در نامه اش به ادارات و نهاد مرتبط از جمله شورای داوری خانه سینما فرستاده و از آنان نیز خواسته نسبت به احقاق حقوق معنوی اش به موضوع اختلاف ورود کنند.

نکته دیگری که در خبر این خبرگزاری-احتمالا به دلیل ناآشنایی تهیه کننده مزبور از ساختار خانه سینما مطرح شده- تقاضای طرح موضوع اختلاف در شورای حل اختلاف است که خانه سینما اساسا چنین شورایی ندارد و تمامی موارد مربوط به بروز اختلاف میان عوامل سینمایی، از طریق شورای عالی داوری مورد رسیدگی قرار می گیرد.

اما در خبر فارس آمده: فیلم سینمایی «قاتل اهلی» این روزها با اختلاف میان تهیه کننده و کارگردان مواجه شده است. نسخه اولیه فیلم به دفتر جشنواره ارائه شده اما براساس پیگیری‌های فارس تهیه کننده به عنوان صاحب اثر تصمیم گرفته است تا حل اختلاف میان خود و کارگردان را به شورای حل اختلاف بسپارد . قبل از انتشار مصاحبه اخیر مسعود کیمیایی با یکی از روزنامه های صبح، قوچانی طی نامه‌ای اختلاف پیش آمده را به خانه سینما اعلام کرد و از خانه سینما خواست تا با طرح در شورای حل اختلاف این مشکل مرتفع شود و حکمیت درباره فیلم به شورا سپرده شد.

«قاتل اهلی»، زخمی و نیمه تمام است

به نام خدا

خدمت دبیر سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر جناب آقای محمد حیدری

با احترام.

فیلم «قاتل اهلی» را بدون اطلاع من،مدیر فیلمبرداری،برنامه ریز و دستیار اول کارگردان و بخشی از بازیگران را تهیه کننده فیلم تعطیل کرد.

یکی از احتیاجات تالیف هنری، پول است. مگر آن کس که پول می دهد می تواند تالیف اثری را تعطیل کند؟

۱- فیلم «قاتل اهلی» نوشته و ساخته من تمام نشده است. فصل های مانده و کارهای دیجیتالی آن مانده است.

۲- موسیقی این فیلم با نظر و حضور در اجرا با بنده است.

۳- دفتر عکس نویسی (دکوپاژ) این فیلم در خانه ی من است،چطور فیلم مونتاژ شده در حالی که کارهای آقای دهقان را در مونتاژ می رسند،اما لازم به ذکر است هر مونتور دیگری بدون دفتر عکس نویسی نمی تواند داستان، ریتم و حجم مدت فیلمی را حدس بزند.

۴- دستمزد بعضی از عوامل مانده است.

۵- پرده های تبلیغاتی فیلم با نظر گاه این بنده یک سو باشد.

فیلم قاتل اهلی هنوز تمام نیست،فیلمبرداری میخواهد،موسیقی می خواهد،تدوین کامل می خواهد. در غیر این صورت تقاضا دارم این اثر نیمه مرا برای نمایش در جشنواره فجر و یا هر جای دیگری متوقف نمایید.

این اثر مخدوش، زخمی و نیمه تمام است. حتی نمایش خصوصی آن هم از نظر این مولف جرم است.

با احترام دوستی

مسعود کیمیایی

* بانی فیلم

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi