متن خبر

نباید خیلی نسبت به انتخاب های داوران حساسیت به خرج داد وعده ی شفافیت مالی جشنواره فیلم فجر

نباید خیلی نسبت به انتخاب های داوران حساسیت به خرج داد وعده ی شفافیت مالی جشنواره فیلم فجر

اخبار سینمای ایران     نباید خیلی نسبت به انتخاب های داوران حساسیت به خرج داد وعده ی شفافیت مالی جشنواره فیلم فجر
شناسهٔ خبر: 17384 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

پایگاه خبری سینمایی ایهنا به نقل از سینماپرس منتشر کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص شفافیت مالی جشنواره فیلم فجر سی و چهارم و سی و پنجم لازم دانست: لزوم شفافیت مالی جشنواره فیلم فجر را به سازمان سینمایی ابلاغ کردیم.

به گزارش پایگاه خبری سینمایی ایهنا به نقل از سینماپرس منتشر کرد، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص شفافیت مالی جشنواره فیلم فجر سی و چهارم و سی و پنجم لازم دانست: لزوم شفافیت مالی جشنواره فیلم فجر را به سازمان سینمایی ابلاغ کردیم.

سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری خود که صبح امروز سه شنبه ۲۶ بهمن ماه برگزار شد، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چه زمانی اسناد و مدارک مالی ۲ دوره اخیر جشنواره فیلم فجر در اختیار افکار عمومی قرار می گیرد و با توجه به اینکه شرکت های خصوصی بدون برگزاری هر نوع مزایده ای به جشنواره فیلم فجر وصل شده اند، بیان کرد: من یک ابلاغیه به سازمان سینمایی داده ام تا درباره همه اقدامات مالی و حتی غیر مالی جشنواره فیلم فجر، شفاف سازی کنند.

وی لازم دانست: از نظر من شفافیت امور یک ضرورتاستو این ابلاغ را در همین راستا به آن ها داده ام. مردم محرم ترین افراد هستند و باید اطلاع رسانی شفافی برای آن ها انجام گیرد و هیچگونه ابهامی در این زمینه برای من قابل پذیرش نیست

صالحی امیری با اشاره به برخی از نقدهایی که به جشنواره فیلم فجر امسال شده بود، بیان کرد: برخی افراد با طرح مسائل فرعی کام مردم را تلخ کردند ولی ما همچنان تأکید داریم همه امور باید به سمت حرفه ای شدن برود. ما در این راستا نقش خانه سینما را در جشنواره فیلم فجر تقویت می کنیم و همچنین با ایجاد سازمان نظام هنری، امور را به صنوف می سپاریم.

وی با تأکید بر اینکه هیچ کسی در نظر و عملکرد هیأت انتخاب و داوری سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر دخالت نداشته است، عنوان کرد: هیأت داوران و انتخاب جشنواره از چهره های فرهیخته ای بودند که در مجموع از بین ۱۷۵ فیلم بلند، ۳۳ فیلم به بخش مسابقه و ۱۱ فیلم به بخش خارج از مسابقه راه یافت. در چنین رقابتی طبیعیاستکه عده ای برنده نشوند و نباید خیلی نسبت به انتخاب ها حساسیت به خرج داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه عدالت در داوری جشنواره فیلم فجر یک اصل بود، و بدون توجه به رعایت نشدن این اصل بیان کرد: من به عنوان وزیر ارشاد هیچ نوع مداخله ای در کار هیأت انتخاب و داوری نداشتم و حتی تا الان با آن ها صحبت هم نکرده ام ولی دعوت کرده ام تا هفته آینده هیأت های داوری و انتخاب، برگزیدگان و عوامل اجرایی جشنواره فیلم فجر دور هم جمع شوند تا از آن ها تجلیل به عمل آوریم. باز هم تأکید می کنم من هم تا شب اختتامیه مطلع نبودم چه کسانی برنده سیمرغ هستند.

صالحی امیری در ادامه باتاکید بر وعده مبهم خود تصریح کرد: ما کمیته ای تعیین کرده ایم که امروز با منتقدان جشنواره فیلم فجر جلسه می گذارد تا مسائل مشخص شود. البته ما مرز بین نقد و تخریب را جدا کرده ایم.

وی همچنین درباره سخنان خود در قم که باعث بروز برخی سوءتفاهم ها شده بود، عنوان کرد: یکی از آیات عظام نگرانی هایی درباره فیلم هایی خارج از چارچوب شرع و با محوریت فمینیستی داشت که من خدمت ایشان بیان کردم سیاست کلان ما پرهیز از فیلم هایی با موضوعات خشونت بار، تخریب خانواده، سیاه نمایی و خیانتاستولی این سخنان من که بیان سیاست های کلان وزارت ارشاد بود اینگونه برداشت شد که ما در کار هیأت انتخاب دخالت کرده ایم. گرچه آنچه من بیان کردم به معنای اعمال سیاست های کلی وزارتخانه بود.

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi