متن خبر

نیروهای مسلح ترکیه و عناصر ارتش آزاد سوریه به ۱.۵ کیلومتری عفرین رسیدند

نیروهای مسلح ترکیه و عناصر ارتش آزاد سوریه به ۱.۵ کیلومتری عفرین رسیدند

اخبار سینمای ایران     نیروهای مسلح ترکیه و عناصر ارتش آزاد سوریه به ۱.۵ کیلومتری عفرین رسیدند
شناسهٔ خبر: 78231 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

پایگاه خبری ایهنا به نقل از انتخاب منتشر کرد :

نیروهای مسلح ترکیه و عناصر ارتش آزاد سوریه به 1.5 کیلومتری عفرین رسیدندخبرگزاری آناتولی ترکیه امروز اعلام کرد که نیروهای ارتش این کشور با سرعت در حال پیشروی به سمت شهر عفرین هستند و ‘تنها ۱.۵ کیلومتر تا محاصره کامل عفرین باقی‌ مانده است.’

این رسانه اعلام کرد: ‘با پیشروی ۱.۵ کیلومتری نیروهای مسلح ترکیه و ارتش آزاد سوریه در مسیر شرق به جنوب، مرکز شهرستان عفرین کاملا محاصره خواهد شد.’

همچنین شبکه های تلویزیونی استار، ان.تی.وی و خبرتورک با انتشار ویدئوهایی مدعی فرار تعدادی از سکنه از شهر عفرین شده و اعلام کردند که گروه های حزب کارگران کردستان عراق(پ.ک.ک) و یگان های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) مانع خروج مردم از شهر شده اند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه همچنین با انتشار گزارشی اعلام کرد که ‘تا کنون یکهزار و ۱۰۰ کیلومتر مربع از منطقه تعریف شده برای عملیات شاخه زیتون در اطراف شهر عفرین توسط ارتش ترکیه تصرف شده است.’

بنا به ادعای این رسانه، از ابتدای آغاز عملیات شاخه زیتون در عفرین ۱۹۳ منطقه شامل پنج مرکز ناحیه، ۱۵۵ روستا و ۳۳ نقطه راهبردی از دست گروههای جنگجوی کُردی خارج شده است.

به ادعای این رسانه، بخش بزرگی از خطوط دفاعی گروه های پ.ک.ک و ی.پ.گ در مرکز شهر عفرین قرار دارد و این گروه ها، در حال انتقال غیرنظامیان به مرکز عفرین برای استفاده به عنوان سپر انسانی هستند و مانع خروج مردم به سمت مناطق خارج از عفرین هستند.

ستاد کل نیروهای مسلح ترکیه نیز امروز دوشنبه طی اطلاعیه ای اعلام کرد: از پایگاه خبری ایهنا آغاز عملیات شاخه زیتون تاکنون سه هزار و ۳۴۷ نفر از عناصر گروه های جنگجو در مبارزه با نیروهای ارتش ترکیه و عوامل شبه نظامی ارتش آزاد سوریه کشته شده اند.

خلوصی آکار رییس ستاد مشترک ارتش ترکیه نیز اعلام کرد که از پایگاه خبری ایهنا آغاز عملیات عفرین تاکنون بیش از ۶۰ نفر از جنگجویان تسلیم نیروهای ارتش ترکیه شده اند.

به گزارش ایرنا، ارتش ترکیه از روز ۲۰ ژانویه(۳۰ دی ماه ۱۳۹۶) با تجاوز آشکار به خاک سوریه و با همراهی نیروهای موسوم به ارتش آزاد سوریه، عملیاتی را به نام شاخه زیتون در منطقه عفرین در شمال سوریه آغاز کرده است.

دولت سوریه نیز با اشغالگری خواندن اقدام دولت ترکیه در انجام عملیات نظامی در منطقه عفرین و سایر مناطق شمال سوریه، خواستار خروج نیروهای ارتش این کشور از خاک خود شده است.

نقض حاکمیت ملی سوریه و نیز حضور نظامی در خاک سوریه بارها توسط مجامع جهانی و دولت های بی طرف محکوم شده و این اقدام، مخالفت هایی را در داخل ترکیه به همراه داشته است.

ترکیه هدف از این عملیات را بیرون راندن شبه نظامیان و نیروهای موسوم به یگان های مدافع خلق سوریه(ی.پ.گ) که شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک(پ.ی.د) محسوب می شود، از منطقه عفرین اعلام کرده است.

آنکارا این نیروها را تروریستی و شاخه سوری حزب کارگران کردستان ترکیه(پ.ک.ک) و حضور آنها را در جنوب مرزهای ترکیه، تهدیدی بر امنیت ملی خود خوانده و هدف آنها را تلاش برای تشکیل دولت کُردی در شمال سوریه عنوان می کند.

مقامات ترکیه بارها تاکید کرده اند که بلافاصله پس از پایان عملیات عفرین، اقدام ارتش ترکیه علیه مواضع دیگر پ.ک.ک در منبج سوریه و مناطقی از عراق آغاز خواهد شد.

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi