متن خبر

جشنواره فیلم فجر درخواست از دیوان محاسبات برای شفاف سازی دخل و خرج واکنش کمیسیون فرهنگی مجلس به جوابیه سازمان سینمایی درباره بودجه ۵۸ میلیاردی جشنواره ها

جشنواره فیلم فجر درخواست از دیوان محاسبات برای شفاف سازی دخل و خرج واکنش کمیسیون فرهنگی مجلس به جوابیه سازمان سینمایی درباره بودجه ۵۸ میلیاردی جشنواره ها

اخبار سینمای ایران   جشنواره فیلم فجر  درخواست از دیوان محاسبات برای شفاف سازی دخل و خرج  واکنش کمیسیون فرهنگی مجلس به جوابیه سازمان سینمایی درباره بودجه ۵۸ میلیاردی جشنواره ها
شناسهٔ خبر: 17555 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

پایگاه خبری سینمایی ایهنا به نقل از سینماپرس منتشر کرد: با انتشار جوابیه سازمان سینمایی به مطالب مطرح شده در برنامه «سینما دو» درباره بودجه ۵۸ میلیاردی برگزاری جشنواره فیلم فجر، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با انتشار جداول بودجه درخواستی سازمان سینمایی، انتقاد شدید خود را به بودجه مضاعف شده و ابهام آمیز این سازمان اعلام کرد.

به گزارش پایگاه خبری سینمایی ایهنا به نقل از سینماپرس منتشر کرد در این جوابیه که از طریق دفتر این نماینده در اختیار پایگاه خبری سینمایی ایهنا به نقل از سینماپرس منتشر کرد قرار گرفته، آمده است:

ضمن سپاس فراوان از توجه عمیق مردم شریف ایران و علی الخصوص اهالی عزیز سینمای ایران لازم می دانم پیرو موضوعات مطرح شده توسط روابط عمومی سازمان سینمایی نکات ذیل را به اطلاع برسانم :

۱- در مورد بودجه سازمان سینمایی کشور خوباستمدیران این سازمان با مردم و اهالی سینما صادق باشند و ضمن تقویت دانش ریاضی، اعداد و ارقام درست و واقعی به افکار عمومی ارائه دهند. بر این اساس اینجانب جداول پیوست شماره ۴ بودجه کشور که بیان کننده اعتبارات دستگاه های اجرایی ملی در سال ۹۶ را منتشر می نمایم. ضمن آنکه مقایسه بودجه سال های ۹۴، ۹۵ و ۹۶ سازمان سینمایی نشان می دهد در ظرف ۲ سال ۹۴ تا ۹۶ بودجه ۹۸ میلیارد تومانی این سازمان تبدیل به ۲۰۱ میلیارد تومان شده که افزایش دو برابری داشته است. این اعتبار علاوه بر اعتبار سینمای ملی تحت برنامه حمایت گسترش سینمای ملی ایران ذیل بودجه ستاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامیاستکه بودجه ستاد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در بودجه ۹۶ قریب به ۶۷۰ میلیارد توماناستکه نسبت به سال ۹۴ (۲۵۰ میلیارد تومان) قریب به ۷/۲ برابر شده است.

۲- سوال اینجاست که بودجه پیشنهادی برای حمایت از تولید فیلم، سفارش فیلنامه، تولید فیلم های فاخر و تولید مشترک در ۳ ردیف مجزا، سرجمع ۶۵ میلیارد تومان اعتبار دارد که مشخص نیست به کدامیک از ۸۰۰ عنوان پیشنهادی سازمان سینمایی قراراستپرداخت شود؟

۳- یکی از مهمترین نقاط ابهام در ردیف های بودجه مربوط به سازمان سینمایی با دارا بودن ۱۸% از کل اعتبارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آناستکه هیچگونه توضیحی در مورد نحوه تفکیک و سهمیه بندی اعتبارات دستگاه های سینمایی زیر مجموعه سازمان سینمایی (شامل بنیاد سینمایی فارابی، مرکز سینمای مستند و تجربی، موسسه رسانه های تصویری و مدرسه عالی سینما) نشده است. در واقع، شفاف نیست که بودجه این دستگاه های مهم – که بعضاً گردش مالی قابل توجهی نیز دارند – از محل کدام بخش از اعتبارات سازمان سینمایی تخصیص خواهد یافت و قراراستدر راستای چه فعالیت ها و برنامه هایی مصرف شود.

۴- در مورد اعتبار جشنواره فیلم فجر صرفاً به انتشار جدول ارائه شده توسط دولت که ارقام آن بر حسب میلیون ریالاستاقدام می نمایم. ضمن آنکه به جشنواره فیلم از ردیف های مختلف در قالب های متنوع صورت می گیرد. مسئولان مربوطه گویا ارقام را برحسب ریال محاسبه کرده اند. ضمن آنکه جشنواره فیلم فجر توسط یکی از دستگاه های وابسته به سازمان سینمایی برگزار که خود از محل کمک به موسسات اقدام به دریافت اعتبار می نماید.

این اعتبار جشنواره می بایست با درآمدهای گسترده جشنواره که از طریق حامی مالی جشنواره (شرکت های مخابراتی، بانک ها، بیمه ها و …) تبلیغات، فروش بلیط و… و. کسب می گردد جمع گردد.

۵- به منظور شفاف سازی مالی از اعتبارات، درآمدها و حامیان مالی جشنواره و همچنین نحوه هزینه کرد اعتبارات و درآمدهای جشنواره اینجانب از دیوان محاسبات و سایر دستگاه های نظارتی خواهم خواست، گزارش مالی کامل از دخل و خرج جشنواره فیلم فجر ارائه دهند.

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi