متن خبر

ما تابع ایران نیستیم ایران پس از سقوط صدام از ما حمایت‌های زیادی کرده وزیر خارجه عراق

ما تابع ایران نیستیم ایران پس از سقوط صدام از ما حمایت‌های زیادی کرده وزیر خارجه عراق

اخبار سینمای ایران   ما تابع ایران نیستیم  ایران پس از سقوط صدام از ما حمایت‌های زیادی کرده وزیر خارجه عراق
شناسهٔ خبر: 59446 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

پایگاه خبری ایهنا به نقل از انتخاب منتشر کرد :

ابراهیم جعفری وزیر خارجه عراق در یک بیان کرد‌وگو تلویزیونی با شبکه روسیا الیوم بیان کرد: ایران کشوریاستکه شأن و وزن و موضع مخصوص خود را دارد و پس از سقوط نظام صدام از همه عراق حمایت کرد.

به گزارش بغداد الیوم، وی بیان کرد: پایگاه خبری ایهنای که به تنگ آمدیم و تمام کشورهای عربی درهای خود را به روی ما بستند، ایران درهای خود را به روی ما گشود و به بسیاری از معارضان پناه داد و ما از این امر احساس شرم نمی‌کنیم. اما ائتلافی وجود دارد که به این معناست که هر کشوری ایران با آن اختلاف داشته باشد ما نیز با آن اختلاف داریم و هر کشوری که ایران از آن راضیاستما نیز به تبعیت از آن راضی هستیم، خیر ما این ائتلاف را قبول نداریم و عراق از منافع خود محافظت می‌کند که با برخی کشورها اختلاف و با برخی دیگر روابط خوبی دارد.

جعفری ادامه داد: ما روابط مستقلی با ایران داریم و از حاکمیت خود محافظت می‌کنیم.

وزیر خارجه عراق در رابطه با عدم حضورش در نشست فوری اتحادیه عرب علیه ایران بیان کرد: در آن پایگاه خبری ایهنا برنامه‌ریزی کرده بودم که به دو کشور سفر کنم اما سخنان خود را نوشتم و نماینده وزارت خارجه عراق به نیابت از من آنها را خواند و این امر به معنای عدم حضور عراق در آن نشست نیست، همچنین من تنها شخصی نیستم که شرایط حضور برایش فراهم نشده بود بلکه بسیاری از وزرای خارجه حضور نیافتند.

وی بیان کرد: ما موضع ضد ایرانی نداریم همان‌گونه که موضعی علیه کشورها نداریم و خواهان ایجاد ائتلاف نظامی نیستیم.

جعفری با اشاره به دیدارش با وزیر خارجه چین در نیویورک بیان کرد: وزیر خارجه چین به من بیان کرد ما مخالف سیاست چند محوری هستیم و می‌خواهیم به شما کمک کنیم، من نیز از او استقبال کردم و بیان کردم ما ائتلاف تشکیل ندادیم. ما با چین، روسیه، ایران و بسیاری از کشورهایی که در ائتلاف بین‌المللی عضو نیستند تعامل و همکاری کردیم و کمک‌های آنها را پذیرفتیم.

وی در رابطه با کنترل مرزهای ایران و عراق بیان کرد: هیچ‌کس نمی‌تواند بدون ویزا وارد شود، بلکه هزینه مخصوص آن را باید پرداخت کند و اکنون از محل صدور ویزا درآمد اقتصادی خوبی داریم.

منبع: ایسنا

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi