متن خبر

مالیخولیا از جمله مشکلات پرداخت ضعیف شخصیت های اصلی، نداشتن زاویه نگاه و روایت نوآور تصویری

مالیخولیا از جمله مشکلات پرداخت ضعیف شخصیت های اصلی، نداشتن زاویه نگاه و روایت نوآور تصویری

اخبار سینمای ایران   مالیخولیا  از جمله مشکلات  پرداخت ضعیف شخصیت های اصلی، نداشتن زاویه نگاه و روایت نوآور تصویری
شناسهٔ خبر: 39120 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

این منتقد سینما در بیان کردگو با خبرنگار سینماپرس اظهار داشت: هنرمندان اصفهانی با توجه به ویژگی های توریستی اصفهان و راهیابی ده ها هنرمند آن به جامعه هنری کشور پیوسته بهترین بهره های تبلیغاتی را از لوکیشن شهر خود در آثار سینمایی و تلویزیونی برده اند از همین رو این شهر یکی از مراکز مهم فرهنگی و هنری ایران و جهان محسوب می شود. مرتضی آتش زمزم هم یکی از همین هنرمندان اصفهانیاستکه داستان آثار تلویزیونی و سینمایی اش را بر بستر اماکن سنتی و اجتماعی و تاریخی اصفهان ساخته و روایت می کند.

او بیان کرد: این کارگردان سینما و تلویزیون که کارگردانی فیلم های سینمایی «مرگ سپید»، «بن بست» و «آخرین گزارش» و تولیدات تلویزیونی «خاتون» و «سایه سلطان» را در کارنامه هنری خود دارد در تازه ترین اثر سینمایی اش به نام «مالیخولیا» کوشیده متفاوت باشد. دستمایه اصلی سوژه این فیلم ناآگاهی و ناباوری افرادیاستکه دچار بیماری دوگانگی هویت و شخصیت هستند. البته این موضوع تازه ای در تولیدات سینمایی و تلویزیونی نیست و تاکنون ده ها فیلم با همین سوژه ساخته شدهاستو از این منظر و نگاه تخت روانشناسانه «مالیخولیا» چیز جدیدی برای مخاطب این نوع آثار ندارد.


آذین سپس با بیان اینکه کارگردان «مالیخولیا» که فیلم روانشناسانه و اجتماعیاستبا آگاهی از کلیشه ای بودن موضوع فیلم خود تلاش کرده که با روایت متفاوت و نگاه تحلیلی به بیماری «مالیخولیا» و بهره گیری از نمایش چندین هنر تصویری و ترسیمی و نمایشی به فیلم خود جذابیت و طراوات بخشد بیان کرد:  اما واقعیت و بضاعت «مالیخولیا» به رغم همت عوامل آن و از جمله هنرمندان و بازیگرانش در این ارتباط چندان به ثمر ننشسته و بسترها و حاشیه سازی های فیلم نتوانسته مانع دلزدگی تماشاگر و جذب او داستان «مالیخولیا» و همراه سازی خود با شخصیت های فیلم شود.


وی بیان کرد: علت اصلی این رخداد پرداخت ضعیف برخی شخصیت های اصلی، نداشتن زاویه نگاه و روایت نوآور تصویری به «مالیخولیا» است. با این حال گرچه فیلم کاستی های دارد اما اثری الکن نیست و حرف های ناکاملش را با مخاطب در میان می گذارد لیکن در نقل و بازگویی موضوعات و ماجراهایش خلاق نیست و ساختار روایی و هنری ممتاز ندارد. البته آتش زمزم برای پرهیز از تکرار و فضاهای هزاران بار به نمایش درآمده اصفهان از ابتکار تلفیق هنر سود برده و با ترکیب و تلفیق معماری های تاریخی و مذهبی و اجتماعی اصفهان با هنر تصویرسازی و نقاشی و خط دستکم برای شهر خود مبلغ خوبی بوده است.


این منتقد در خاتمه این بیان کردگو اظهار داشت: در واقع او بیش از موفق بودن در ساخت یک اثر اجتماعی داستان گوی جذاب و تماشایی به عنوان یک هنرمند اصفهانی در زیبانمایی شهر خود موفق است. با این همه مالیخولیا از بسیاری فیلم های تجارتی بی مسمای اکران برتر و فیلمی محترم و متشخص است.


بیان کردنی است؛ محمدرضا هدایتی، لیلا اوتادی، لاله اسکندری، نادر فلاح و محمد فیلی از جمله بازیگران این فیلم هستند. سایر عوامل «مالیخولیا» عبارتند از: نویسندگان: مجید شاکری و حسین مرتضاییان آبکنار/ مدیر فیلمبرداری: تورج اصلانی/ صدابردار: حمید اسلامی/ تدوین: کاووس آقایی/ موسیقی: بابک میرزاخانی/ طراح گریم: علی بهادری/ مجری طرح: محمد فضیله

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi