متن خبر

پروژه هارپ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پروژه هارپ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

اخبار سینمای ایران     پروژه هارپ چیست و چه کاربردهایی دارد؟
شناسهٔ خبر: 57886 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

پایگاه خبری ایهنا به نقل از انتخاب منتشر کرد :

طی دهه های اخیر پروژه های جاه طلبانه متعددی توسط کشورهای مختلف طراحی و اجرا ‘گشته که اغلب به منظور پیشبرد اهداف نظامی در برنامه دولت ها گنجانده شده اند. پروژه «هارپ» نیز یکی از همین موارد بوده که اتفاقاً تا کنون نظرات مختلفی درباره اهداف توسعه آن مطرح شده است. اما واقعاً هارپ چیست و چه کاربردهایی دارد؟

پروژه «HAARP» با عنوان کامل «High-frequency Active Auroral Research Program» یا «برنامه پژوهشی یونوسفر فعال با فرکانس بالا» یک پروژه نظامی بود که در سال ۱۹۹۳ توسط ارتش ایالات متحده آمریکا به منظور انجام تحقیقات روی اتمسفر زمین آغاز و تأسیسات آن در آلاسکا احداث شد.

بر اساس اطلاعاتی که در وبسایت رسمی هارپ وجود دارد، این پروژه در حال حاضر برای انجام مطالعات مربوط به یونوسفر با استفاده از تجهیزات زمینی مورد بهره برداری بوده و از ۱۱ آگوست ۲۰۱۵ نیز تمام تأسیسات آن در اختیار دانشگاه Fairbanks آلاسکا قرار گرفته است.

طبق اظهارات دانشگاه مورد بحث، هارپ قدرتمندترین ارسال کننده امواج با فرکانس بالا در دنیاست که هدف اصلی آن توسعه پژوهش هایی در بالاترین سطح استاندارد جهانیاستکه بدین منظور، از تجهیزاتی تحت عنوان «IRI» یا «ابزار پژوهش یونوسفری» استفاده می کند.

تجهیزات IRI شامل ۱۸۰ آنتن فرستنده امواج با فرکانس بالااستکه در زمینی به مساحت تقریبی ۱۵ هکتار قرار گرفته و می تواند موقتاً بخشی از لایه یونوسفر را برای انجام پژوهش های علمی تحریک کند. فرآیند مذکور به نوعی تأثیر پرتوهای خورشیدی بر جو زمین را شبیه سازی کرده و به دانشمندان اجازه می دهد با بهره گیری از مجموعه ای از ابزارهای پایش اتمسفر، تغییرات مربوطه را مطالعه کنند.
لازم به اشارهاستکه آنتن های IRI توانایی ارسال امواج بین فرکانس های ۲.۷ تا ۱۰ مگاهرتز را داشته و در پایگاه خبری ایهنا فعالیت، امواج مذکور را در ارتفاعی بین ۷۰ تا ۳۵۰ کیلومتر از سطح زمین متمرکز می کنند که در لایه ای به وسعت چند ده کیلومتر و ضخامت چند متر جذب خواهند شد.
از پایگاه خبری ایهنا تأسیس هارپ تا کنون شایعات زیادی در رابطه با امکان ایجاد تغییرات آب و هوایی توسط آن مطرح شده است

جالباستبدانید که پس از آغاز به کار هارپ در سال ۱۹۹۳ و اطلاع عموم از وجود چنین تأسیساتی، به دلیل ماهیت محرمانه پروژه و اطلاعات اندکی که ارتش از آن منتشر کرده بود، مباحث مختلفی از سوی نظریه پردازان تئوری توطئه مبنی بر توانایی کنترل آب و هوای زمین با استفاده از تجهیزات پروژه هارپ و ایجاد طوفان های سهمگین و زلزله های مخرب در نقاط مختلف دنیا مطرح شد، که تا کنون هیچ منبع موثقی این ادعاها را تأیید نکرده است.

«سو میچل» مدیر اطلاعات مؤسسه هارپ، که خصوصاً پس از طوفان های ایرما و هاروی در آمریکا توسط برخی افراد به عنوان عامل اصلی بحران معرفی شده بود، درباره عملکرد اصلی پروژه هارپ اظهار داشته:

صادقانه بگویم، هارپ به هیچ عنوان توانایی انجام کارهایی که نظریه پردازان تئوری توطئه مطرح می کنند ندارد. این سیستم نمی تواند عامل ایجاد طوفان، خواندن ذهن افراد، برعکس راه رفتن گوزن ها و یا هر مسئله دیگری از این دست باشد. هارپ یک مؤسسه پژوهشی کاملاً بی خطر است.

بنا بر اظهارات «باب مک کوی» مدیر دپارتمان ژئوفیزیک دانشگاه آلاسکا، هارپ در واقع یک فرستنده امواج رادیویی پرقدرت برای وزارت دفاع آمریکا بود که پس از ورود فناوری های جدید و بی استفاده شدن برای ارتش، به منظور انجام پژوهش های علمی در اختیار دانشگاه Fairbanks قرار گرفت.
دانشگاه آلاسکا در ابتدا طی مراسمی از عموم علاقه مندان دعوت کرد برای پایگاه خبری ایهنا تجهیزات هارپ به این مؤسسه مراجعه کنند

لازم به ذکراستکه مؤسسه هارپ معمولاً ادعاهای مختلف مبنی بر امکان کنترل آب و هوا در هر نقطه از زمین توسط تجهیزات موجود را نادیده می گیرد؛ اما در ابتدای تحویل تأسیسات به دانشگاه آلاسکا، این مرکز با برگزاری مراسمی از عموم علاقه مندان دعوت کرد برای پایگاه خبری ایهنا تجهیزات هارپ به این مؤسسه مراجعه کنند که به بیان کرده مسئولین هارپ، برخی از محققان امور غیر طبیعی با حضور در این مراسم و دریافت پاسخ های قانع کننده از سوی متخصصین، با رضایت خاطر هارپ را ترک نمودند.

بیان کردنیاستبرخی از مخالفان تندروی پروژه هارپ در مواردی این مؤسسه را تهدید به نابودی کرده اند و حتی بعضی از آنها مدعی شده اند که چنین اقدامی را برای آزادی روح افرادی که در هارپ به دام افتاده اند، انجام خواهند داد.

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi