متن خبر

چرا باید مراقب کیبورد گوشی بود؟

چرا باید مراقب کیبورد گوشی بود؟

اخبار سینمای ایران     چرا باید مراقب کیبورد گوشی بود؟
شناسهٔ خبر: 61666 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

پایگاه خبری ایهنا به نقل از انتخاب منتشر کرد :

هم سیستم عامل اندروید و هم سیستم عامل آی او اس امکان استفاده از یک کیبورد جایگزین به جای کیبورد پیش فرض گوشی را فراهم ساخته اند. اما مسئله اینجاست که اکثر اطلاعات کاربران از طریق همین کیبوردهاست که به گوشی وارد می شوند. در واقع اینگونه می توان بیان کرد که کیبوردها به هر آن چه که توسط کاربر تایپ می شود دسترسی دارند حتی خصوصی ترین پیام ها و قوی ترین رمزهای عبور. به همین جهت ممکناستتوسعه دهنده ی کیبورد بتواند به راحتی به خصوصی ترین اطلاعات کاربران دست پیدا کند. به همین دلیل آن هایی که به امنیت خود اهمیت می دهند عموماً اعتمادی به کیبوردهای شخص ثالث ندارند و به سراغ این کیبوردها نمی روند.

ماجراهای Ai.type و Swiftkey

احتمالاً با کیبورد Ai.type آشنایی دارید. جالباستبدانید که این کیبورد بر روی آی او اس و اندروید بیش از ۴۰ میلیون کاربر دارد. اما مشکلی که در ارتباط با این کیبورد در همین چند روز پیش به وجود آمد، لو رفتن اطلاعات بیش از ۳۱ میلیون کاربر از کاربران این کیبورد بود. این لو رفتن نشان داد که دیتابیس Ai.type کلاً با تنها چیزی که سروکار ندارد امنیتاستو هر کس که بتواند به آن وارد شود قادر به استفاده از اطلاعات کاربران این کیبورد خواهد بود.

تا پیش از این نیز کسی از این ماجرا مطلع نبود و کاربران پایگاه خبری ایهنای به ماجرا پی بردند که آب از سر گذشته بود. البته این ماجرا نخستین بار نیست که رخ می دهد. پیش از این نیز برای کیبورد Swiftkey، بعد از خریده شدن به وسیله ی مایکروسافت، نیز همین ماجرا رخ داده بود.

علت خطرناک بودن کیبوردهای شخص ثالث چیست؟

 علت اصلی این که کیبوردهای شخص ثالث خطرناک هستند ایناستکه آن ها درصدد «هوشمند» بودن اند. در واقع، چنان که خود می دانید، این کیبوردها صرفاً یک کیبورد مجازی ساده نیستند بلکه در حین تایپ همواره درصدد حدس زدن کلمه ی درست و یا کلمه ی بعدی هستند و برای این کاراستکه اطلاعات کاربر را به سرور خود انتقال می دهند.

پس با این حساب، و با توجه به این که ما حتی خصوصی ترین پیام هایمان را هم با کیبورد تایپ می کنیم، می بایست به شدت مراقب باشیم که با چه کیبوردی تایپ می کنیم، چرا که توسعه دهنده ی این کیبورد می تواند به راحتی اطلاعات ما را بخواند. پس اگر بتوان به گوگل اعتماد کرد می توان بیان کرد یکی از امن ترین کیبوردها، همین کیبورد گوگل، یعنی Gboard، است. اما کیبوردهای دیگر مانند Ai.type و Swiftkey آنچنان که باید امن نیستند.

بیان کرده شد که باید در انتخاب کیبوردها به سبب آن که حتی در هنگام تایپ کردن خصوصی ترین پیام ها نیز کنار ما حضور دارند دقت کرد. همچنین بیان کرده شد که کیبوردها اطلاعات کاربران را به سرورها انتقال می دهند. اما این ماجرا برای آی او اس آنچنان صادق نیست چرا که اپل اجازه نمی دهد که کیبوردها به اینترنت دسترسی داشته باشند. به همین دلیل اپل نمی گذارد که کیبوردها اطلاعات کاربران را برای سرورها انتقال دهند. در واقع در گوشی های آیفون، این خود کاربراستکه باید انتخاب کند که اپ مورد نظر به اینترنت دسترسی داشته باشد یا خیر. پس کاربر گوشی های آی او اس این امکان را دارد که میان دسترسی داشتن یا نداشتن اپ به اینترنت انتخاب کند اما کاربر اندروید چنین امکانی در اختیار ندارد.

لذا کاربر آیفون می تواند خود در نظر بگیرد که آیا دسترسی این اپ به اینترنت می تواند موجب کاهش امنیت او شود یا نه. به هر صورت، هر یک از من و شما، به عنوان کاربر، می بایست به دسترسی های هر اپلیکیشنی که نصب می کنیم آگاه باشیم. خطر سرقت اطلاعات بسیار بیشتر و نزدیک تر از آن چیزیاستکه فکرش را می کنیم.

*گویا ای تی

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi