متن خبر

۱۶ حق ساده ای که شهروندان کره شمالی از آن ها محروم هستند

۱۶ حق ساده ای که شهروندان کره شمالی از آن ها محروم هستند

اخبار سینمای ایران     ۱۶ حق ساده ای که شهروندان کره شمالی از آن ها محروم هستند
شناسهٔ خبر: 59416 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

پایگاه خبری ایهنا به نقل از انتخاب منتشر کرد :

در دنیایی که همه به‌سوی ارتباطات گسترده‌تر و دسترسی بیشتر به اطلاعات در حوزه‌های گوناگون پیش می‌روند، رهبر خودکامه کره شمالی در پی آناستتا مردم این کشور مهجور را بیش از گذشته از جهان واقعی و پیشرفته دور نگه دارد. دلیلش هم کاملا واضح است، زیرا وقتی شهروندان مطیع و فرمان‌بردار این کشور متوجه شوند که حتی از ساده‌ترین حقوق شهروندی نیز برخوردار نیستند و در تمامی این سال‌ها، به نام زندگی، در شهر و کشور خود اسیر و برده بوده‌اند و چیزی جز دروغ به سمع و نظرشان نرسیده است، بدون شک ساکت نمانده و بدنبال راهی خواهند بود تا عاملین این عقب‌ماندگی را سرنگون و از زندگی ساقط کنند.

به همین خاطر، در کره شمالی که در سال‌های اخیر به سوژه جالبی برای رسانه‌ها تبدیل شده است، تقریبا هر فاکتوری که به زندگی خارج از این کشور، جهان پیشرفته و مدرن غربی، دنیای مجازی و حتی لباس و خودروهای خارجی مربوط باشد، ممنوع است.

به‌طور مثال، مردان این منطقه از جهان فقط در صورتی اجازه کوتاه کردن موهایشان را دارند که از میان مدل‌های موردتایید رهبر، یعنی کیم جونگ اون باشد. یا زنان به هیچ‌وجه حق ندارند لباس‌های شیکی که توسط غربی‌ها طراحی شدهاسترا به تن کنند.

در این راستا، اگر برایتان جالباستتا مسائل ممنوعه در کشور کره شمالی بیشتر آشنا شوید، توصیه می کنیم تا ادامه مطلب را از نظر بگذرانید.

مد غربی

رهبر کره شمالی، کیم جونگ اون شلوار جین و دیگر لباس هایی که به سبک غربی طراحی شده اند را در دو منطقه‌ی هم‌مرز با کشور چین ممنوع اعلام کرده است. مقامات پیونگ یانگ در تلاش برای مبارزه گسترده با تاثیر فرهنگ و سبک زندگی غربی در این منطقهاستکه امکان دارد از طریق کشور همسایه، یعنی چین وارد کره شمالی شود.

کوکاکولا

مردم کره شمالی حق نوشیدن نوشابه های کوکاکولا را ندارند.

ورود نوشابه های کوکاکولا در کشور کره شمالی ممنوع است. اما در برخی از فروشگاه های شهر پیونگ‌یانگ، نوشابه‌های تولیدی کارخانه‌های چینی به‌چشم می‌خورد.

مدل مو

کیم جونگ اون فقط ۱۸ مدل مو برای زنان و ۱۵ مدل مو برای مردان را آزاد اعلام کرده است. هیچ‌کدام از آرایشگرها اجازه تغییر دادن رنگ موهای مشتری‌های خود را ندارند. بنابراین، خرید و فروش رنگ‌مو در این کشور تقریبا غیرممکن بشمار می‌رود.

پدهای بهداشتی

زنان اجازه استفاده از پدهای بهداشتی را ندارند.

زنان در کره شمالی اجازه استفاده از پدهای روزانه و نوار بهداشتی را ندارند و برای رفع نیاز خود، باید به سبک قدیمی‌ها از پارچه های دست‌دوز که چندبار مصرف هستند، استفاده کنند.

پیشگیری از بارداری

استفاده از هر نوع وسیله و ابزاری برای پیشگیری از بارداری، همانند کاندوم در کره شمالی ممنوع و غیرقانونی است.

خرید و فروش املاک و مستغلات

همه املاک و زمین های کره شمالی به دولت تعلق دارد.

دولت کره شمالی مالک مطلق همه زمین ها و ساختمان های این کشور است. بنابراین، هیچ‌گونه خرید و فروش آپارتمانی در این نقطه از کره خاکی انجام نمی پذیرد. البته گویا اخیرا شهروندان کره شمالی راهی برای دور زدن این قانون را پیدا کرده اند.

کفش های برندهای مطرح دنیا

زنان کره شمالی فقط اجازه پوشیدن کفش تولید داخل و کفش چینی را دارند.

کفش های مارک‌دار و شیک در هیچ کجا غیر از مرزهای چین در این کشور عرضه نمی شوند. البته این نمونه ها نیز تماما در چین طراحی و تولید می شوند و هیچ اثری از برندهای مطرح غربی و طرح های شیک و زیبا در میانشان به چشم نمی خورد.

درخت کریسمس

مردم کره شمالی بی دین هستند.

کره شمالی به طور رسمی بی دین و آتئیست است. به همین خاطر، هر گونه فعالیت مبنی بر دین و خداپرستی در این کشور ممنوعاستو توسط دولت رصد شده و پیگرد قانونی دارد. به همین خاطر، شهروندان به هیچ عنوان اجازه ندارند وسایلی که به تولد حضرت مسیح مربوط می شود همچون درخت کریسمس و وسایل تزئینی آن را خریداری و استفاده کنند.

استارباکس

در کشور کره شمالی حتی یک نوشیدنی ساده همچون استارباکس هم ممنوعاستزیرا به غرب مربوط می شود. بنابراین، برای نوشیدن یک فنجان قهوه اعلا در این کشور باید به کافی‌شاپ محلی ریونگوانگ در شهر پیونگ‌یانگ مراجعه کنید.

ماهواره و تلویزیون غیر داخلی

کره شمالی فقط ۴ شبکه تلویزیونی دارد.

در این کشور فقط ۴ شبکه تلویزیونی وجود دارد که تحت نظارت کامل دولت و رهبر قرار دارند و هیچ برنامه ای غیر از تحسین و تمجید از دولت و کشور در آن پخش نمی شود. تقریبا بیشتر اخباری که در این شبکه های ملی پخش می شوند جعلی و دستکاری شده اند.

مجله های خارجی

هر گونه رسانه خارجی و غیرداخلی در این کشور ممنوع است. دولت و نیروهای تحت امر رهبر به طور بی‌وقفه بر محتوا و عکس هایی که روزنامه ها و مجله های داخلی منتشر می کنند، نظارت دارند. البته شایان ذکراستکه هیچ مجله سبک زندگی در این کشور منتشر نمی شود و تنها مجله‌هایی که شهروندان این کشور محروم و عقب‌مانده می توانند مطالعه کنند، مسایل سیاسی را پوشش می دهد که همه اخبارش نیز جعلی است.

وای‌فای و تماس‌های صوتی اینترنتی

اینترنت در کره شمالی مفهومی ندارد.

با اینکه جمعیت کره شمالی ۱۵ میلیون نفر است، اما فقط یک میلیون نفر از شهروندان تلفن همراه دارند و هیچ کدام از آن ها هم اجازه و امکان برقراری تماس های اینترنتی را ندارند. همه تلفن های همراه به شبکه ۳G محدود هستند. خارجی ها هم فقط می توانند از سیم‌کارت های دولتی برای تماس های برون‌مرزی استفاده کنند.

بلیط کنسرت موسیقی

مردم فقط اجازه دارند برنامه های موسیقی داخلی را تماشا کنند.

تقریبا هیچ گروه موسیقی یا خواننده اجازه برگزاری کنسرت موسیقی در کره شمالی را ندارد. فقط در سال ۲۰۱۵ گروهی موسوم به Laibach در این کشور کنسرت برگزار کرد. البته، مردم می توانند از برنامه های موسیقی محلی که توسط خود شهروندان کره ای برگزار می شود، بهره بگیرند.

اپل

محصولات اپل در کره شمالی قدغن است.

برند اپل مشخصا یکی از محدودیت های تجاری در این کشور محسوب می شود و بنابراین هیچ محصولی از کمپانی ساکن کوپرتینو به کره شمالی وارد نمی شود. در عوض، تبلت هایی که مورد تایید رهبراستدر این کشور در دسترس شهروندان قرار دارد.

ماشین های اسپرت

ماشین های اسپرت در این کشور ممنوع هستند.

از دیگر فاکتورهایی که در رده وسایل لوکس و ممنوعه دسته‌بندی می شود، خودروهای اسپرت است. البته به موجب تحریم های گسترده‌ی بین المللی، واردات این ماشین ها نیز به این کشور ممکن نیست.

سفر تفریحی به خارج از کشور

مردم کره شمالی اجازه سفر به خارج از کشور را ندارند.

شهروندان کره شمالی اجازه سفر به کشورهای خارجی را ندارند. این محدودیت، مشخصا ناقض حقوق شهروندیاستاما مردم این کشور از حقوق اولیه خود هم بی خبر هستند چه برسد به مسایلی از این دست. دلیل این ممنوعیت نیز ایناستکه مردم نتوانند از جهان پیشرفته بیرون از کشور آگاهی کسب کنند. البته در سال های اخیر به لطف کشورهای همسایه و دیگر مردم جهان، برخی از ساکنین کره شمالی در حال تغییر دادن سبک زندگی خود هستند.

*روزیاتو

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi