متن خبر

۴.۵ میلیون نفر در حاشیه استان تهران زندگی می‌کنند

۴.۵ میلیون نفر در حاشیه استان تهران زندگی می‌کنند

اخبار سینمای ایران     ۴.۵ میلیون نفر در حاشیه استان تهران زندگی می‌کنند
شناسهٔ خبر: 72897 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

پایگاه خبری ایهنا به نقل از انتخاب منتشر کرد :

استاندار تهران با بیان اینکه ۴.۵ میلیون نفر در استان تهران در بافت‌های فرسوده و حاشیه شهرها زندگی می‌کنند، بیان کرد: بازآفرینی بافت‌های فرسوده و حاشیه شهرها در ایجاد اشتغال مؤثر است.

 محمدحسین مقیمی دقایقی پیش در ادامه برگزاری نشست شورای برنامه‌ریزی استان تهران مشترک با کمیته برنامه‌ریزی استان تهران با بیان اینکه رئیس‌جمهور اخیراً سه طرح جدید را اعلام کرد، اظهار کرد: نخستین طرح، جایگزین خودروهای فرسودهاستکه در مدت سه تا پنج سال کل خودروهای فرسوده تعویض خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه این طرح شامل خودروهای کامیون، کامیونت، اتوبوس، مینی‌بوس، موتورسیکلت و سواری است، بیان کرد: این طرح، اقدام بسیار بزرگیاستکه امیدواریم به خوبی انجام شود و محل اعتبار آن از محل صرفه‌جویی ارزی سوخت تأمین خواهد شد؛ در این خصوص در برنامه پنجم توسعه، وزارت نفت می‌تواند ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند.

استاندار تهران بیان کرد: با عملیاتی شدن این طرح هم اشتغال بسیاری به وجود می‌آید و هم در کاهش آلودگی ۷۰ درصدی ناشی از خودروها تأثیرگذار است؛ بعضی کامیون‌ها ۶۰ تا ۷۰ سال از عمر آنها می‌گذرد که دود بسیار زیادی ایجاد می‌کنند.

مقیمی با بیان اینکه طرح دوم بازآفرینی شهری بودهاستکه بافت‌های فرسوده و حاشیه ساماندهی شود، تصریح کرد: شاخصه بافت‌ها ایناستکه سطح زندگی و مشاغل در آنها بسیار پاییناستو امکانات لازم را ندارند.

او بیان کرد: با اجرای طرح بازآفرینی شهری که قراراست۲ هزار و ۶۰۰ محله احیا شوند، سطح کیفی زندگی مردم افزایش می‌یابد و اشتغال به وجود می‌آید؛ این موضوع در فعال‌سازی بخش‌های مسکن و صنایع و همین‌طور مقاوم‌سازی ساختمان‌ها تأثیرگذار است.

استاندار تهران با اشاره به اینکه در استان تهران و شهرستان‌ها درگیری آلودگی هوا هستیم، لازم دانست: فرمانداران و مسؤولان استان تهران از ۱۰ روز پیش باید در راستای اجرای این طرح ورود پیدا کرده باشند و مردم را نسبت به تعویض خودروهای فرسوده ترغیب کنند.

مقیمی با بیان اینکه ۳۰ درصد از سهم طرح‌های بافت فرسوده و حاشیه متعلق به استان تهران است، ادامه داد: در بافت‌های فرسوده و حاشیه، ۲.۵ میلیون نفر در شهر تهران و ۲ میلیون نفر در شهرهای استان تهران زندگی می‌کنند؛ در شهرهای استان تهران، ۹۵۰ هزار نفر در بافت فرسوده و یک میلیون و ۵۰ هزار نفر در بافت‌های حاشیه سکونت دارند.

وی اظهار کرد: دستگاه‌های استانی و شهرستانی باید در طرح بازآفرینی شهری تلاش کنند تا سهم بیشتری به استان تهران اختصاص یابد؛ اگر تلاش دستگاه‌ها، فرمانداران، بخشداران و بنیاد مسکن جدی نباشد، از این مسائل عقب می‌مانیم.

استاندار تهران با اشاره به اینکه زمین‌های دولتی در راستای اجرای این طرح‌ها در اختیار توسعه‌گران قرار می‌گیرد، بیان کرد: شناسایی زمین‌ها و توسعه‌گران شامل شرکت‌ها و مؤسسه‌ها باید در دستور کار دستگاه‌ها قرار گیرد

مقیمی لازم دانست: مسأله بازآفرینی بافت‌های فرسوده باید به صورت جدی پیگیری شود تا اشتغال خوبی در استان تهران به وجود بیاید؛ از هر سه خانواده در استان تهران، یک خانواده در بافت فرسوده زندگی می‌کند که شامل ۳۰ درصد از جمعیت این استان می‌شوند.

وی تصریح کرد: جمعیت بسیار زیادی در بافت‌های فرسوده و حاشیه زندگی می‌کنند که خیلی از مشکلات آسیب‌ها به خاطر همین بافت‌ها است؛ در فرمایش مقام معظم رهبری یکی از پنج آسیب‌های مطرح شده، بافت‌های فرسوده و حاشیه‌نشینی بوده است.

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi