متن خبر

چرایی حذف ۲ اثر از “سینما حقیقت”

چرایی حذف ۲ اثر از “سینما حقیقت”

اخبار سینمای ایران     چرایی حذف ۲ اثر از “سینما حقیقت”
شناسهٔ خبر: 59402 -
سینماپرس-اخبار سینمای ایران-

به گزارش سینماپرس، صبح امروز نشست خبری دوره یازدهم جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» برگزار شد. در این نشست که در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برپا بود، محمدمهدی طباطبایی، دبیر این دوره از جشنواره به صحبت پرداخت.

در ابتدای این نشست رسانه ای طباطبایی نژاد دبیر جشنواره بیان کرد: این جشنواره در شرایطی دومین دهه حیات خود را آغاز می کند که با حمایت مستندسازان یک دهه شکوهمند را پشت سرگذاشتهاستو این جشنواره تبدیل به نقطه عطفی در سینمای ایران شده است. سینمای مستند در کشور ما شروع خوبی داشت و تا به حال مستندهای قابل توجهی تولید شدهاستاما سینمای مستند در مسیر خود فراز و فرودهای متعددی داشت که با جشنواره «سینماحقیقت» سطح تازه ای در سینمای مستند شکل گرفت.


او بیان کرد: تلاش کردیم در این دوره شعار آغازین سینمای مستند را که «مستند برای همه است» نام دارد،  دنبال کنیم. «سینماحقیقت» توانستهاستمخاطبانی جدا از سینمای مستند را به سمت این نوع از سینما جذب کند.  ساپایگاه خبری ایهنا سینمایی کشور افق و چشم انداز تازه ای را برای سینمای مستند تعریف کرد که شامل گسترش سهم ما از سینمای جهاناستو ما در مرکز و در بخش بین الملل برنامه های مختلفی را در این زمینه دنبال کردیم.


طباطبایی نژاد متذکر شد: بیش از ۴ هزار و ۱۰۰ فیلم روز جهان بازبینی شد که ۲۵ فیلم به بخش بین الملل جشنواره راه یافت. در بخش ملی نیز بیش از ۷۰۰ عنوان فیلم به جشنواره راه پیدا کرد که ۸۰ فیلم به بخش مسابقه راه یافت. همچنین ۶۰ مهمان خارجی از چهره های تاثیر گذار سینمای مستند مهمان جشنواره هستند. امسال نیز بازار فیلم مستند برگزار می شود و نشست های متنوعی نیز در آن برپا خواهد شد.  یکی از رویکردهای ما تولید مشترکاستکه در یکی از کارگاه ها مورد بررسی قرار می گیرد.


 دبیر جشنواره «سینماحقیقت» بیان کرد: این روزها در بین مستند سازان سینمایی سازی مستند از اهمیت بسیاری برخورداراستو آثار مستند با هدف اکران تولید می شود.  امسال بزرگداشت مستند آذربایجان شرقی برگزار می شود و از مصطفی رزاق کریمی و سعادتعلی سعیدپور تکریم خواهد شد.


وی درباره حذف برخی از مستندها مانند «مثل یک زن» توضیح داد: وقتی با یک فیلمساز توافق می کنیم فیلمساز می پذیرد تابع شرایط و قوانین جشنواره باشد. ما نیز براساس قوانین مجبور شده ایم تا همه ساله تعدادی فیلم را کنار بگذاریم اما این جشنواره با کمترین ممیزی فیلم ها را نمایش داده است. به لحاظ عرضه فیلم این جشنواره مستقل ترین جشنوارهاستو ما سعی کردیم یک فضای کاملا حرفه ای داشته باشیم. برخی از فیلم ها به واسطه نزدیک بودن به برخی از موارد حذف شدهاستو در همین راستا یک یا ۲ فیلم به این مساله نزدیک بود که بنا به دلایلی مجبور بودیم این آثار را کنار بگذاریم.


وی یادآور شد: از ۲ ماه قبل ساپایگاه خبری ایهنا سینمایی سیاستی تعریف کرد تا از ورود اختلافات سیاسی جلوگیری شود و برای پرهیز از اختلافات جناحی و سیاسی فیلمی که چنین مضمونی دارد،  حذف شود به خصوص اگر فیلم درباره شخصیت های زنده و فعال جناحی باشد و فیلم «مثل یک زن» نیز از همین دسته بود.


طباطبایی نژاد درباره متذکر شد: ۲ فیلم «مثل یک زن» و «خرامان» از جشنواره کنار گذاشته شده اند.  فیلم «خرامان» ۴۵ دقیقه رقص دارد و امکان نمایش نداشت. در ۴ دقیقه از فیلم یک خواننده لس آنجلسی می خواند و یک رقاص در حال رقصاستچگونه می توان چنین فیلمی را نمایش داد. این فیلم بر مبنای رقصاستو من نمی توانم در جشنواه ۴۰ دقیقه رقص نشان دهم. به دوستان هیات انتخاب بیان کردم که بر اساس قوانین می دانید که این فیلم قابل نمایش نیست به همین دلیل فیلم حذف شد.


او بیان کرد: در مورد فیلم «ترور سرچشمه» به کارگردانی محمد حسین مهدویان که برای حضور در جشنواره انتخاب شدهاستنیز باید بگویم که من در مورد این فیلم با هیات انتخاب بیان کردگو کردم و دلیل آن هم این بود که ۲ نفر از اعضای هیات انتخاب معتقد بودند باید فیلم دیده شود و ۲ نفر مخالف بودند که من پیشنهاد دادم که فیلم دیده شود.  تاکید می کنم که همه فیلم ها در این دوره از جشنواره توسط هیات انتخاب به جشنواره ورود پیدا کرده اند. در مورد فیلم «مثل یک زن» نیز دستور محمد مهدی حیدریان برای حذف این فیلم را تکذیب می کنم چرا که وی این فیلم را اصلا ندیده است. تلاش ما ایناستکه نگاه و فضای دولتی در جشنواره نداشته باشیم.

برچسب‌ها

محبوب کن - فیس نما

ارسال نظر

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

محل تبلیغات

تبلیغات ایهنا تبلیغات ایهنا

طراحی و اجرا مهدی نوروزی -کلیه حقوق تعلق دارد به پایگاه خبری سینمایی ایهنا

اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران
اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران اخبار سینمای ایران logo-samandehi